Pokud lze k výsledkům dnešní průmyslové statistiky napsat něco pozitivního, tak je to především fakt, že zde hodnotíme více jak měsíc starou skutečnost. S lehkým optimismem však lze pohlížet i na letos zveřejněné předstihové ukazatele z průmyslu. Především ty z Německa dávají určitou naději na zlepšení situace nejen ve Spolkové zemi, ale zprostředkovaně i v České republice.
Situace v průmyslu se ve druhé polovině loňského roku kontinuálně zhoršovala, což dokládají i dnes zveřejněná prosincová data. Na první pohled hrozivý prosincový propad průmyslu o 12,5 % byl částečně ovlivněn výrazně nižším počtem pracovních dnů. Po očištění o kalendářní vlivy objem průmyslové produkce poklesl „jen“ o 5,8 %. Meziměsíčně došlo ke snížení o 0,1 %. Za celý loňský rok došlo k poklesu průmyslové produkce o 1,2 %.
Nepříliš povzbudivá data z průmyslu podtrhují i další ukazatele. Hodnota nových zakázek v prosinci souhrnně poklesla o 11,5 %, přičemž ty zahraniční se snížily o 10,5 % a tuzemské dokonce o 13,4 %. Znepokojivý je především propad zakázek u motorových vozidel a výroby strojů a zařízení. Došlo i ke snížení počtu zaměstnanců v průmyslových podnicích a vše podtrhuje pokles tržeb.
Pokud lze k výsledkům dnešní průmyslové statistiky napsat něco pozitivního, tak je to především fakt, že zde hodnotíme více jak měsíc starou skutečnost. S lehkým optimismem však lze pohlížet i na letos zveřejněné předstihové ukazatele z průmyslu. Především ty z Německa dávají určitou naději na zlepšení situace nejen ve Spolkové zemi, ale zprostředkovaně i v České republice. Zatím je však příliš brzy psát o bodu obratu a více napoví nadcházející měsíce. Jestli se českému průmyslu podaří vrátit na růstovou trajektorii, tak to nebude dříve, než ve druhé polovině letošního roku.
Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta CZ