Souhrnný index důvěry v domácí ekonomiku se v únoru mírně zvýšil, a to především zásluhou zlepšení důvěry v průmyslu a mezi spotřebiteli. Naopak ve stavebnictví a v obchodě se došlo k poklesu důvěry. Ve srovnání s předchozím rokem je souhrnná hodnota indikátoru důvěry nižší.
Únorové výsledky sice naznačily určité zlepšení důvěry v domácí ekonomiku, ale ta však i nadále zůstává blízko bodu mrazu. K největší kladné změně důvěry došlo u průmyslových podniků a u spotřebitelů. V případě průmyslu zlepšení nastalo ve složce hodnotící budoucnost, což sebou nese riziko, že podniky se do budoucnosti dívají možná až příliš optimisticky. Naopak hodnocení současné situace se mezi průmyslovými podniky nezměnilo.
Totéž platí pro spotřebitele. K růstu indexu došlo především z toho důvodu, že se jejich vnímání budoucích dvanácti měsíců zlepšilo. Současná situace však zůstává beze změny. Spotřebitelé se nadále obávají růstu cen a větší nákupy odkládají na neurčito.
Z výsledku konjunkturálního průzkumu je patrné, že prorůstové impulsy domácí subjekty očekávají především ze zahraničí. Toto čekání na Godota se však může vymstít, protože většina evropských zemí se potýká s totožnými problémy jako Česká republika. Upírání se na lepší druhou polovinu letošního rokuj se tak jeví spíše jako zbožné přání než jako racionální odhad.
Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA CZ