„Národní program konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství“ je celostátní projekt MZe ČR, aktivní od roku 1993, jehož hlavním cílem je shromažďovat, hodnotit, popisovat, a uchovávat genetické zdroje . Sestává ze 3 podprogramů pro a) rostliny, b) zvířata a c) mikroorganismy.
„Národní program konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin a agrobiodiversity“ (NP) je nejstarším z těchto podprogramů (byl zahájen v roce 1993) a navázal tak na dlouhou tradici v práci s genofondy zemědělských a zahradních plodin v Čechách a na Moravě. Dnešní podobu získal NP po roce 2003, kdy byl přijat „Zákon 148/2003 Sb. o konzervaci a využívání genetických zdrojů rostlin a mikroorganizmů genetické zdroje rostlin“
Co jsou genetické zdroje (GZ)?
GZ je genetický materiál, který má aktuální nebo potenciální hodnotu pro využití“ (široká definice FAO, 2001). V ČR definuje Zákon 148/2003 Sb. GZ jako „druhy a odrůdy pěstované rostliny, krajové odrůdy, šlechtitelské linie nebo příbuzné plané druhy rostlin“. Tyto materiály jsou originálním a nenahraditelným zdrojem nové genetické diversity (genů a jejich komplexů) pro genetické zlepšování plodin a rozšiřovaní jejich genetického základu (zejména krajové a plané materiály).
Jaký je význam GZ?
Zajištění zemědělské produkce pro rychle rostoucí populaci nelze dlouhodobě realizovat zvyšováním vstupů průmyslových hnojiv a pesticidů (s negativními dopady na životní prostředí, zdraví i nároky na ekonomiku) ani rozšiřováním zemědělsky využitelných ploch (ty se naopak snižují). Základem setrvalého rozvoje zemědělství se (vedle optimalizace pěstitelských a zpracovatelských technologií) rychle stává genetické zlepšování (šlechtění) plodin pro potřeby zemědělské výroby a zpracovatelského průmyslu. Zajistit jejich konzervaci, dostupnost a efektivní využití GZ jako donorů nových znaků a vlastností pro současnou a budoucí potřebu je základním posláním práce s GZ.
Jaký je současný stav zemědělsky využívaných GZ v ČR ?
Český NP vychází z mezinárodních standardů (FAO/GPA- periodicky aktualizovaný Globální plán akcí), ze zákona č. 148/2003 Sb. a vyhlášky č. 458/2003 Sb. V rámci NP je zajišťována spolupráce všech institucí zabývajících se GZ zemědělských plodin v ČR při sběrech a shromažďování, dokumentaci, charakterizaci, konzervaci a využívání GZ. NP rovněž zajišťuje k plnění závazků ČR, které vyplývají z mezinárodních dohod (CBD-Úmluva o biologické rozmanitosti, ITPGRFA- Mezinárodní dohoda o rostlinných GZ a SMTA-Standardní dohoda o poskytování GZ.). Podrobné informace o NP jsou dostupné na URL adrese: http://genbank.vurv.cz/genetic/nar_prog/. Stav v roce 2012: Na řešení NP se podílelo 12 organizací v ČR, v jejich kolekcích bylo shromážděno 52,6 tis. GZ, s převládajícím podílem obilnin, zelenin, pícnin, luskovin a ovocných rostlin; na vegetativně množené kolekce připadá 18,6% GZ v českých kolekcích. VÚRV v.v.i. Praha zajišťuje koordinaci NP, služby genové banky semen (GB) a informačního systému GZ EVIGEZ (http://genbank.vurv.cz/genetic/resources/). V IS EVIGEZ jsou u všech položek evidována pasportní data, popisná data jsou v různém rozsahu dostupná u 70% položek. Podle finančních možností pokračovalo hodnocení GZ (polní pokusy, laboratorní testy) s cílem zvýšit hodnotu GZ pro uživatele. Účastníci NP regenerovali 4,1 tis. GZ a do GB předali vzorky semen 998 GZ. V GB je nyní uloženo 95% všech semeny množených kolekcí. Zavedením kontroly kvality (ISO 9001:2009), technologie skladování při -18oC a zlepšením technologie vysoušení semen vyhovuje GB všem mezinárodním kriteriím. Vegetativně množené druhy (9,8 tis. GZ) jsou uchovávány v polních kolekcích (75,2 %), menší část v in vitro kultuře (24 %); rozvoj kryokonzervace (nyní v kryobance 290 GZ) je omezen dostupnými prostředky. Uživatelům bylo v roce 2012 předáno 4,4 tis. vzorků GZ, z toho 43% bylo odesláno do zahraničí. Pracoviště NP jsou intenzivně zapojena do mezinárodní spolupráce, zejména v rámci Evropského programu spolupráce pro GZ (ECPGR) a projektu Integrovaného systému evropských genových bank (AEGIS). Plnění úkolů NP vyplývajících z mezinárodních dohod a rozvoje spolupráce vyžaduje posílení těchto aktivit, včetně souvisejícího technologického rozvoje při konzervaci, charakterizaci a hodnocení GZ.