Národní program pro genetické zdroje rostlin (NP-GZ) vychází z platných mezinárodních dokumentů, doporučení a metodicky na ně navazuje (FAO, Global Plan of Action; FAO, Mezinárodní dohoda o GZ rostlin (ITPGRFA); Standardní dohoda o poskytnutí GZ (SMTA); metodická doporučení Bioversity International, Evropského programu spolupráce pro GZ (ECPGR) a Global Cop Diversity Trust). Existence a poslání NP jsou založeny národní legislativou (zákonem č. 148/2003 Sb. a Vyhláškou č. 458/2003 Sb.).
V rámci NP rostlin v roce 2012 spolupracovalo šestnáct pracovišť patřících dvanácti právním subjektům ze sféry veřejných výzkumných institucí (VÚRV Praha, VÚKOZ Průhonice, BÚ ČAV Průhonice), universit (MENDELU, ZF v Lednici) a soukromých obchodních společností, které se zabývají zemědělským výzkumem (ZVÚ Kroměříž, AGRITEC Šumperk, VÚB Havlíčkův Brod, CHI Žatec, VŠÚO Holovousy, VÚP Troubsko, OSEVA PRO- VST Zubří a VÚO Opava a AMPELOS, Znojmo-Vrbovec). Koordinaci a servisní činnosti (národní informační systém EVIGEZ, dlouhodobé uchování semenných vzorků v genové bance, provoz kryobanky) zajišťuje pro všechny účastníky NP VÚRV Praha. Genetické zdroje vegetativně rozmnožovaných druhů jsou uchovávány na pracovištích odpovědných za kolekce těchto druhů. Ve spolupráci s kryobankou ve VÚRV Praha se rozvíjí rovněž metoda kryokonzervace. Odpovědná pracoviště zajišťují u svěřených vegetativně množených kolekcí běžné služby genové banky (dlouhodobé uchování GZ, poskytování a výměny materiálů z kolekcí, poskytování a výměnu informací).
V českých kolekcích je nyní shromážděno 52 607 GZ, s převládajícím podílem obilnin, zelenin, pícnin, luskovin a ovocných rostlin. Druhová diversita českých kolekcí je relativně pestrá. Lze zde nalézt 1173 druhů (kulturní a plané příbuzné druhy), které jsou ve standardním režimu konzervovány a poskytovány uživatelům. Semeny množené kolekce představují 81,4% a vegetativně množené druhy 18,6% GZ. Strategie rozšiřování kolekcí o nové genetické zdroje (GZ) zůstává v několika posledních létech podobná. Do kolekcí je zařazován menší rozsah cíleně vybíraných GZ; přijejich získávání a výběru se zaměřujeme zejména na GZ domácího původu a na rozšíření kolekcí o GZ- zdroje nové genetické diversity, požadované uživateli. V roce 2012 bylo nově získáno 1049 GZod domácích a zahraničních dárců a ze sběrových expedic. Pro uchování a efektivní využívání GZR je nezbytné zajistit jejich evidenci, hodnocení a zejména pak konzervaci pro současné i budoucí potřeby.V českém informačním systému GZ (EVIGEZ) jsou u všech GZ v národních kolekcích evidována pasportní data (umožňující identifikaci a evidenci GZ). Pro potřeby uživatelů je informační sytém zpřístupněn na internetu na URL http://www.genbank.vurv.cz/genetic/resources/. Popisná data, která mají zásadní význam pro uživatele, jsou v různém rozsahu k dispozici u 36 tis. GZ (tj. 67% položek). Tato data jsou výsledkem hodnocení GZ (polní pokusy, laboratorní testy) a jsou doplňována dalšími genetickými charakteristikami (identifikované geny, genetické markéry), které jejich užitnou hodnotu dále zvyšují. Rozsah hodnocených znaků je rozdílný u jednotlivých druhů (v polních kolekcích 50-80 znaků, v průměru všech kolekcí cca 30 znaků). Předpokladem dlouhodobého uchování GZ je jejich periodická regenerace a následná konzervace. Zachování životnosti semenných vzorků je dosaženo šetrným vysoušení semen (při teplotě do 25 oC) a jejich dlouhodobým uloženípři teplotě -18 oC. Z celkového počtu 41,8 tis. generativně množených GZje nyní v genové bance konzervovánu přes 95% položek v kolekcích semeny množených druhů.Mimo tyto standardní kolekce je v GB uloženo dalších 10,5 tis. GZ pro potřebyúčastníků NP a spolupracujících institucí; jsou zde rovněž uchovány vzorky a standardy DNA (2245 položek) některých obilnin.Vegetativně množené druhy jsou uchovávány v polních kolekcích (genofondové sady, vinice, chmelnice), v in vitro kulturách (brambory, některé okrasné rostliny); u vybraných druhů se začíná uplatňovatmetoda kryokonzervace (česnek, chmel, brambory, réva vinná a vybrané druhy ovocných dřevin- dosud uloženo cca 300 GZ).
Vzorky genetických zdrojů jsou podle zákona 148/2003 Sb. a mezinárodních dohod (ITPGRFA, SMTA) bezplatně poskytovány uživatelům pro potřebyšlechtění, vědy, výzkumu a vzdělávání, nikoliv však pro přímé komerční využití. Uplatňovaný princip vychází z ITPGRFA a SMTA. Efektivní využívání GZR je přímo úměrné dostupnosti vzorků a rozsahu a kvalitě informací poskytovaných uživateli.S tímto záměrem byl budován IS EVIGEZ, připravovány katalogy GZR a další publikace, obsahující údaje o vlastnostech a znacích, původu, přítomnosti genů velkého účinku apod.V roce 2011 bylo v rámci NP poskytnuto uživatelůmrekordních8 258 vzorků GZ, v roce 2012 to bylo 4352 GZ. Každý rok výrazně stoupá podíl genové bankyna distribuci semenných vzorků uživatelům. S narůstající distribucí GZ se mění i její struktura. Nejčastějším uživatelem GZ se stává výzkum, následuje šlechtění.
(tz)