Souhrnně však nelze květnová data hodnotit negativně. Domácí průmysl začíná vykazovat známky stabilizace, respektive průmysl si pravděpodobně již našel dno v prvním čtvrtletí letošního roku. Otázkou je, kdy se od pomyslného dna začne odrážet. Průmyslová produkce se v meziročním vyjádření i nadále nachází v záporném teritoriu, když v květnu byl vykázán pokles o 2,2 %. O něco lépe vychází srovnání s předchozím měsícem, kde průmyslová produkce vzrostla o 0,7 %.
Za meziročním poklesem průmyslové produkce v květnu stála těžba a dobývání (pokles o 25,3 %), výroba motorových vozidel (pokles o 2,6 %) a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (pokles o 15,2 %). Na druhé straně byl zaznamenám růst u rozvodu elektřiny, plynu a tepla (růst o 1,5 %) a výroby strojů a zařízení (růst o 7,7 %).
Za zklamání lze označit pohled na nové zakázky. Zatímco v dubnu jejich hodnota meziročně vzrostla o 5,8 %, tak v květnu naopak o 6,1 % poklesla. Zahraniční zakázky přitom poklesly o 8,0 % a domácí o 2,3 %. Údaje o zakázkách však nelze přeceňovat. Statistika zakázek je totiž značně volatilní a v rámci jednotlivých měsíců vykazuje poměrně výrazné výkyvy.
Souhrnně však nelze květnová data hodnotit negativně. Domácí průmysl začíná vykazovat známky stabilizace, respektive průmysl si pravděpodobně již našel dno v prvním čtvrtletí letošního roku. Otázkou je, kdy se od pomyslného dna začne odrážet. Předstihové indikátory signalizují, že druhá polovina letošního roku by mohla být z tohoto pohledu o něco příznivější. Za celý letošní rok však průmyslová výroba celkově poklesne.
Miroslav Novák, AKCENTA