Nadějný květnový výsledek maloobchodních tržeb je nutno i nadále hodnotit opatrně. V květnu sice byl zaznamenán růst tržeb na měsíční i roční bázi, ale souhrnná statistika za prvních pět měsíců letošního roku ukazuje na mírný meziroční pokles tržeb. Maloobchodní tržby v květnu ve srovnání s předchozím měsícem vzrostly o 1,7 % a kompenzovaly tak dubnový pokles. Meziročně došlo k růstu tržeb o 1,2 %.
Za lepšími čísly stojí především růst tržeb za prodej a opravy motorových vozidel, které ve srovnání s dubnem vzrostly o 1,0 % a o 3,8 % na meziroční bázi. Nejrychlejší růst tržeb pokračuje v prodeji přes internet a prostřednictvím zásilkové služby (o 22,7 % meziročně). Na druhé straně přetrvává pokles tržeb za zboží ve specializovaných prodejnách potravin (-6,7 %) a farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží (-3,6 %).
Nadějný květnový výsledek maloobchodních tržeb je nutno i nadále hodnotit opatrně. V květnu sice byl zaznamenán růst tržeb na měsíční i roční bázi, ale souhrnná statistika za prvních pět měsíců letošního roku ukazuje na mírný meziroční pokles tržeb. Spotřebitelský apetit českých domácností zůstává i nadále v útlumu. Pokles reálných příjmů, vysoká nezaměstnanost a pesimistická nálada v české společnosti se negativně promítá do nižšího zájmu domácností o spotřební zboží. Na druhou stranu však nelze zakrýt fakt, že se situace v maloobchodu začíná přece jen stabilizovat. Toho budiž důkazem mírný růst spotřebitelské důvěry v České republice. Za celý letošní rok i nadále počítám se stagnací maloobchodních tržeb.