Praha 30. září (PROTEXT) - Novela zákona o odpadech vstoupí v platnost prvního již 1. října 2013, je výsledkem tzv. ekoauditu a měla by přispět ke snížení administrativní zátěže malých a středních podnikatelů. Mění se například pravidla pro evidenci odpadů a také podniky nebudou muset vytvářet rozsáhlé plány odpadového hospodářství. Na podnikatele čekají v říjnu i změny v oblasti integrované prevence a od prvního ledna se mění zákon o vodovodech a kanalizacích.
Přibližně rok se musí podnikatelé vyrovnávat s novým zákonem o ochraně ovzduší. V letošním roce na ně čekají další velké změny v podobě této novely. Ta obsahuje řadu opatření, která by měla přispět malým a středním podnikatelům ke snížení administrativní zátěže. Novela tak klade i nové požadavky na integrovaný systém plnění ohlašovacích povinností (ISPOP) přes který podávají subjekty hlášení. Náklady se odhadují na 15 miliónů korun.
"Konkrétně se jedná o zrušení povinnosti zpracovávat plány odpadového hospodářství. Dnes platí, že pokud produkujete více než 10 tun nebezpečného nebo více než 1000 tun ostatního odpadu, tak tento plán musí podnik zpracovat," říká Jiří Študent, manažer portálu Třetí ruka a dodává: "novela tuto povinnost pro podniky ruší, zůstává však povinná pro obce za stejných podmínek - limitů."
Podnikatelé se mohou těšit na zjednodušení vedení evidence při přepravě nebezpečných odpadů prostřednictvím zavedení elektronického informačního systému tzv. ISPOPu. Nebude tudíž nutné rozesílat sedm vyplněných evidenčních listů. Novela také počítá s tím, že již nebude nutné žádat úřad o souhlas ke shromažďování nebezpečných odpadů. Odpady nejsou jedinou zásadní změnou, která na podnikatele koncem roku čeká. Zejména by měli být v pozoru výrobní podniky, které spadají pod zákon o integrované prevenci. Pátého října vstupuje platnost nová prováděcí vyhláška. Nově se podniky budou muset vypořádat s institutem základní zprávy a odborného posouzení. Koncept samotné žádosti o integrované povolení zůstává v podstatě zachován.Určitě je důležité, aby se kontinuálně a systematicky pracovalo na snižování administrativní zátěže podnikatelů. Proces ekoauditu v tomto směru vnímám pozitivně“ uvedl Jiří Študent a pokračuje: "Nesmíme dopustit, aby naše česká legislativa šla nad rámec požadavků EU. Zbytečně si tak snižujeme konkurenceschopnost. Podniky udělali v ochraně životního prostředí od devadesátých let obrovský kus práce, zásadně snížili emise, využívají nejlepší dostupné techniky.
"Redakce Třetí ruka spočítala, že minulý rok vyšlo v oblasti environmentálních legislativy okolo šedesáti nových předpisů a přes třicet jich bylo podrobeno připomínkovému řízení. Letos budou určitě čísla podobná. Je nutné vzít v potaz, že řada jich zůstala ležet v poslanecké sněmovně. Jde na příklad o návrhy na změnu rozdělování výnosů poplatků za znečišťování ovzduší, kontrolu domácích topenišť, umístění sběrných dvorů atd.
Informace o Třetíruka.cz
Portál www.tretiruka.cz patří mezi významné weby v oblasti průmyslové ekologie. Portál provozuje neziskové sdružení CEMC - České ekologické manažerské centrum. CEMC dále vydává odborný časopis Odpadové fórum a pořádá konferenci TVIP. Konference TVIP se zaměřuje na vědu, výzkum a inovace v oblasti odpadového hospodářství, chemie a OZE.
(tz)