Do konce roku nás čeká několik událostí, které mohou mít poměrně výrazný vliv na cenu zlata, a nejenom na ni. Problémy s financováním vlády, tahanice kolem dluhového stropu a koneckonců i omezování kvantitativního uvolňování nemají vliv pouze na ekonomiku USA, ale i na finanční trhy po celém světě. A američtí politici dokazují, že optimisté nemají na růžích ustláno.
„Z nejistoty a nervozity na finančních trzích bude těžit například zlato, které je stále považováno za bezpečný přístav i přes aktuální “výprodejové” ceny. Neustálé odsouvání koncepčních řešení navíc vytváří prostor pro další krize a na ně je potřeba se připravit,“ řekl Kamil Kresta, manažer investičního portálu České mincovny -ČM AURUM.
Již v polovině září ukázala centrální banka všem, kdo věří v ekonomické oživení USA, že změny k lepšímu jsou v nedohlednu. (Ne)omezování kvantitativního uvolňování bylo jen začátkem, včera pak politici dali jasně najevo, že osobní zájmy a nahánění politických bodů jsou přednější než řešení ekonomických problémů. Neschopnost udělat kompromis v přijetí zdravotnické reformy a následné obviňování obou znesvářených stran navzájem není dobrou vizitkou pro politiky ani dobrým signálem pro ekonomiku. Vláda USA se tak poprvé za 17 let octla v situaci, kdy nemá peníze na běžný provoz a více než 800 tisíc zaměstnanců státní správy si bude muset vzít nucenou dovolenou.
I když na finančních trzích správa nevyvolala takovou hysterii jako poslední zasedání Fedu (očekává se poměrně rychlé vyřešení situace), obavy jsou na místě. Již za pár týdnů totiž přijde na řadu další, podle mnohých ekonomů ještě ožehavější, problém, který může mít fatálnější následky – potřeba navýšit dluhový strop, aby nedošlo k technickému bankrotu země.
Dohadování kolem navyšování stropu pro zadlužení země není v USA novinkou. Až do roku 2011 docházelo k navyšování dluhového stropu, tj. zákonem stanoveného limitu pro maximální výši zadlužení Federální vlády Spojených států, téměř automaticky (i když s určitými výhradami). Před dvěma lety však republikánská strana začala podmiňovat jeho navýšení výdajovými škrty. Neústupnost obou stran nakonec vedla k navýšení dluhového stropu na poslední chvíli a tím i ke krizi, která měla za následek jeden z nejvolatilnějších týdnů na finančních trzích od roku 2008 a také snížení ratingu země od ratingové agentury Standard & Poor´s.
Naposledy došlo k navýšení dluhového stropu letos v lednu a již od května je vláda nucena využívat k přísunu potřebných prostředků mimořádná úsporná opatření. Pokud v nejbližších dnech nedojde k dohodě, nebude od 17. října schopna splácet své závazky.
Tuto dobu může paradoxně prodloužit dnešní uzavření některých vládních úřadů, protože dochází ke zpomalení výdajů vlády. K určitému optimismu vede některé ekonomy i očekávání, že současná patová situace povede k rychlejšímu a konstruktivnějšímu jednání při navyšování dluhového stropu. Republikány by k ústupkům mohlo vést například veřejné mínění, které dnes určitě nebude na jejich straně, někteří analytici očekávají také možný tlak zvenčí.
V případě pokračující neústupnosti politiků (kterou stále nelze úplně vyloučit) a možného neočekávaného vývoje však můžeme být na finančních trzích svědky mnohem výraznějších pohybů než v polovině září.
Je pravděpodobné, že čím déle bude na finančních trzích vládnout nervozita a nejistota z dalšího vývoje, tím více z toho budou těžit aktiva, která jsou považována za bezpečný přístav v dobách nouze, jako je například zlato. Dnešní omezení fungování vládních úřadů bude mít na ekonomiku mírně negativní vliv, možné problémy kolem dluhového stropu pak budou katastrofou. Zpomalení ekonomického růstu pak povede k dalšímu prodlužování kvantitativního uvolňování v nezměněných objemech. A odsouvání koncepčních řešení do budoucna vytváří pouze další prostor pro příští krize a selhání. Těm, kdo na ně budou patřičně připraveni, pomohou bezpečné přístavy předejít výraznějším problémům. A když jsou dnes navíc dostupné ve „výprodejových“ cenách, není co řešit.
Pravidelné zpravodajství o vývoji cen zlata naleznete na www.cm-aurum.cz.
(tz)