INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Otázku, čím topit a vyrábět teplou vodu, umí v téměř všech možných variantách topných médií odpovědět výpočetní pomůcka Porovnání  nákl adů na vytápění, kterou sestavili odborníci portálu TZB- INFO.CZ. Tazatel v jednoduchém dotazníku pouze odpovídá na své potřeby a skutečnosti. Výstupem je porovnání možných zdrojů tepla z hlediska jejich ročních nákladů.

Výpočet bere v úvahu náklady na vytápění, přípravu teplé vody, ostatní elektrickou spotřebu, paušální platby, investice a údržbu. U nízkoenergetického rodinného domu s tepelnou ztrátou 7 kW, o rozloze obytné plochy 150m2 , obývaného čtyřmi dospělými osobami, se jako nejúspornější jeví topit hnědým uhlím v automatickém kotli na uhlí. Roční náklady takového provozu, kde je nutno vyřešit místo skládky, uložení a jistý nekomfort obsluhy, jsou Kč 43 873,-. Oproti tomu zcela čistý a ekologický provoz stejné domácnosti, vybavené  elektrickými přímotopy (konvekční panely), činí Kč 49 856,- . Vzniklých 12 procent úspor již nahlodává mýty o elektřině, jako o drahé energii. Zejména proto, že za elektřinou jsou všechny možnosti plynového topení a tepelná čerpadla. „Důležitou roli při rozhodování o elektrickém vytápění hrají nejen nízké pořizovací náklady, ale i výhodná sazba za elektřinu i pro všechnu ostatní spotřebu. Dlouhodobým trendem je totiž nejen snižování potřeby tepla na vytápění, ale zároveň nárůst spotřeby elektřiny zvyšováním počtu dalších, byť úsporných spotřebičů v domácnostech,“ upozornila Ing. Dagmar Kopačková Ph.D., ředitelka portálu TZB-INFO.CZ na nutnost velmi pečlivě zadávat i číst výsledky porovnání.
Zde je třeba navíc  uvést, že ve výpočetní  pomůcce TZB – INFO.CZ není  zatím zahrnuta novinka, kterou jsou rozměrově malá vysokoteplotní sálavá topidla. Právě ta byla součástí dlouhodobého porovnávacího experimentu Technické univerzity v Liberci. Téměř tříměsíční měření prokázala, že vysokoteplotní sálavé topidlo vytváří příjemnější a stálou pocitovou teplotu, než  přímotop, a že náklady na vytápění přímotopem jsou o téměř jednu třetinu vyšší než  vysokoteplotním sálavým topidlem. Vzhledem k tomu, že obě  topidla mají přibližně stejné pořizovací a instalační náklady se zanedbatelnou cenou údržby, lze očekávat, že domácnosti, vybavené vysokoteplotními sálavými topidly budou mít jedny z nejnižších ročních nákladů na energie.
Projektem  Porovnání  účinnosti  vytápění  elektri ckým  přímotopným  tělesem  a sálavým  topidlem se zabývala Katedra materiálu Strojní fakulty Technické univerzity v Liberci. Experiment probíhal nepřetržitě necelé tři zimní měsíce, od 12. prosince 2012 do 6. března 2013. Měření probíhalo v identické místnosti, vytápěný prostor byl 58,9m3. Požadovanou vnitřní teplotu 18 °C v nich řídil termostat.

Použitými zařízeními bylo přímotopné těleso 1750 W,  výrobce AEG a sálavé topidlo 1300 W Sorrento Ceramic, výrobce Tansun.
 Porovnávány byly tepl oty u podlahy, u termostatu a u stropu. To je důležité pro zjištění stálosti pocitové teploty, kterou člověk vnímá jako zimu či teplo. Zatímco teplý vzduch z přímotopu byl u stropu přibližně o 5 stupňů teplejší, u sálavého topidla to bylo méně než o jeden stupeň. Zde se jednoznačně prokázala efektivita vytápění vysokoteplotním sálavým topidlem. Jím byl prostor vnímání pocitové teploty vytopen a udržován na stejné úrovni, bez kolísání teplot a bez zbytečného ohřívání vrstev vzduchu pod stropem.

Hl avním  účelem experimentu  bylo porovnání spotřeby energie na vytápění: Měřeními a výpočty bylo zjištěno, že přímotop spotřeboval o 32 % více energie oproti vysokoteplotnímu sálavému topidlu.
Z uvedeného zkoumání vyplývá, že vysokoteplotní sálavé topidlo vytváří stálou a pocitově příjemnější teplotu, než  přímotop, a že náklady na vytápění přímotopem jsou o téměř jednu třetinu vyšší, než vysokoteplotním sálavým topidlem.
Důležitou roli při rozhodování o elektrickém vytápění hrají nejen nízké pořizovací náklady, ale i výhodná sazba za elektřinu i pro všechnu ostatní spotřebu. Dlouhodobým trendem je totiž nejen snižování potřeby tepla na vytápění, ale zároveň nárůst spotřeby elektřiny zvyšováním počtu byť úsporných spotřebičů v domácnostech.
Vysokoteplotní sálavá topidla nejsou ale v České republice úplnou novinkou. Velmi dobré zkušenosti jsou s jejich instalacemi v průmyslu, skladech a podobných zařízeních, kde se osvědčují jako jediná rozumná možnost ekonomického vytápění velkého prostoru. Princip jejich tepelného účinku je založen na dopadu infračerveného záření na materiály a osoby, které jej pohlcují a vnímají, stejně jako tepelné záření ze slunce. Teprve po ohřátí hmoty a od ní se ohřívá okolní vzduch. Efektem toho je možnost zónového (bodového) vytápění, kdy je ohřívána nejprve plocha, na kterou se „svítí“. Bez obav z vyvětrání tepla je pak možné například otevírat vrata a podobně.

„Vysokoteplotní sálavá topidla nejen, že jsou mnohdy jedinou alternativou k vytápění, kde je to jinými zdroji naprosto neekonomické, ale ony jsou v porovnání se všemi známými topidly investičně a provozně nejlevnější,“představuje výhody topidel Ing. Ivo Borovec, jednatel společnosti Able Electric, která sálavá topidla dováží. „Navíc jejich teplo je pro člověka pocitově nejpříjemnější, protože neohřívá vzduch, ale stěny, materiály a lidi. Máme tak pocit, že nám je teplo a všechno kolem příjemně hřeje,“doplnil Ivo Borovec.
Význam těchto topidel je i v domácnosti, kdy se nejprve ohřívají a vysušují zdi a teprve od nich se ohřívá okolní vzduch. Vysokoteplotní sálavá topidla jsou proto vhodná do koupelen a všech prostor, kde je nebezpečí vzniku plísní z vlhka. Jedinou, ale asi největší překážkou jejich rozšíření v domácnostech je významný podíl světelného záření.
Tento designový nedostatek odstraňují nyní středněteplotní sálavá topidla. Jejich sálavý účinek je nižší o zanedbatelných 5 procent, avšak jejich zpracování, vzhled a přizpůsobivost do interiéru tento rozdíl zcela vymažou. Středněteplotní a vysokoteplotní sálavá topidla se významně podílí na rozšíření možností a prostorů pro bydlení. Umožňují téměř celoročně obývat terasy, altány, zimní zahrady a jiné prostory, u nichž to bylo před vyvinutím výšeteplotních sálavých topidel, vzhledem k nemožnosti vytopení, myslitelné.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3