Ve druhé polovině roku 2013 došlo k významnému zvýšení nájemného kancelářských prostor nejvyšší kategorie na londýnském West Endu (o 9 %) a v samotném Londýně (o 4,3 %), v amsterdamské centrální obchodní čtvrti (o 7,7 %) a ve třech významných městech v Německu – Frankfurtu nad Mohanem (o 2,7 %), Hamburgu o (2,1 %) a Berlíně (o 1,9 %). Naproti tomu nájemné ve druhé polovině roku 2013 kleslo v Bukurešti (o 5,6 %), Varšavě (o 4 %) a v Ženevě (o 3,4 %). Vyplývá to z průzkumu předního globálního poskytovatele komerčních realitních služeb, společnosti Colliers International.
Růst nájemného nejvyšší kategorie:
Craig Satchwell, vedoucí týmu kancelářských prostor Colliers International EMEA, řekl: „Je zajímavé, že trend růstu nájemného v Evropě se zřejmě přesunul z východu na západ.“
„V západní Evropě v druhé polovině roku 2013 vyústily lepší hospodářské vyhlídky a lokalizovaný nedostatek kvalitních, centrálně umístěných prostor ve zvýšení nájemného. Tento trend bude pokračovat i v příštích 12 měsících.“
„Hlavní trhy v regionu střední a východní Evropy, Moskva a Varšava, zaznamenaly zvrat ve vývoji. Nájemné prostor nejvyšší kategorie ve Varšavě kleslo ve druhé polovině roku 2013 v důsledku velkého objemu stavební aktivity, zatímco nájemné v Moskvě začalo stagnovat s ohledem na klesající tempo ekonomického růstu a opatrnost nájemců.“
Zpráva o vývoji kancelářského trhu (ve 2. polovině 2013) zjistila známky rozdělení rizik mezi severní a jižní Evropou. Zatímco výnosy prostor nejvyšší kategorie dále posilují v „bezpečných“ městech jako jsou Londýn, Frankfurt a Berlín, znovuožívající zájem o periferní ekonomiky, zejména Španělsko, přispěl ke kompresi výnosů jak na trhu v Madridu, tak Barceloně. V regionu střední a východní Evropy byla Moskva jediným významným trhem, kde došlo ve stejném období ke kompresi výnosů.
Výhled do budoucna: rok 2014
Podle zprávy Colliers International o vývoji kancelářského trhu se v roce 2014 očekává stabilizace nájemného i výnosů. To je trend, který se pravděpodobně bude opakovat v rámci největších obchodních center v jižní Evropě (Milán, Madrid, Barcelona a Lisabon), protože národní ekonomiky se budou i nadále uzdravovat a důvěra zlepšovat.
Celkově se budou výnosy stabilizovat, i když Evropa bude i nadále rozdělena na různé stupně vývoje trhu. Na ustálených a stabilních trzích dosahují výnosy historického minima, takže se očekávají jen velmi omezené změny. Na trzích, které se stále vypořádávají s dopady finanční krize v eurozóně a škrty, sehrávají nedávná potvrzení o ekonomickém zlepšení a silnější poptávce po pronájmech dvě klíčové podmínky pro další posílení výnosů.
Bruno Berretta, senior analytik, oddělení průzkumu trhu v regionu EMEA, uzavírá: „Oslo, Kodaň a Amsterdam paří mezi jediná města, kde můžeme očekávat vnitřní pohyb výnosů v příštích 12 měsících.“
„Omezená dostupnost úvěrového financování bude i nadále působit jako brzda cen a transakčních objemů, a to zejména na okrajových trzích (podle místa a produktu). Nicméně nebojácní investoři hledající výnosy a produkty pravděpodobně vyváží tento trend.“
(tz)