Po roce jsme se opět zeptali návštěvníků pracovního portálu Profesia.cz, kolik jsou ochotní dojíždět denně do práce jedním směrem. Mezi 1397 respondenty uvedli i letos 4 z 10, že maximální hranice pro cestu do práce je 30 minut.
Meziročně jsme zaznamenali největší posun v kategorii do 60 minut, kde došlo k nárůstu ochoty dojíždět o 8 procentních bodů. Hodinu jedním směrem je ochotno denně podstupovat 36 % lidí. Naopak o 5 procentních bodů ubylo lidí, kteří by necestovali déle než 15 minut. Šest procent váží cestu do zaměstnání až 90 minut. Ubylo i lidí, kteří jezdí za prací 2 hodiny na 4 %.
Dojíždění není pro každého
„Na trhu práce sledujeme mírné oživení, roste i ochota dojíždět do 60 minut od domova, což může představovat dojíždění do krajských měst. Nejflexibilnější jsou v tomto ohledu lidé ze Středočeského kraje, kteří mají dobrou dostupnost do hlavního města, kde je nejen více volných pozic, ale i lepší platy,” řekla Kateřina Jaroňová.
Dojíždění za prací s sebou nese i stinné stránky, obzvláště u větších vzdáleností. Nejen, že je to finančně náročné, proto můžeme pozorovat, že tři čtvrtiny vrcholových manažerů je ochotno za prací migrovat, zatímco nejblíže svému domovu hledají práci pomocní pracovníci a lidé ve výrobě. Pravidelné dojíždění má vliv i na zdravotní stav nebo osobní a rodinný život.
(tz)