Pro řešení problémů a finančních ztrát našich exportérů na Ukrajině a nyní i v Rusku doporučuji zaměřit marketingové plány na Vietnam s 92 miliony obyvatel, který je členem WTO i sdružení ASEAN a loni měl růst HDP 5,3 %. Letos budou zrušená cla mezi zeměmi sdruženými v ASEAN, což zahrnuje asijský trh s 550 miliony obyvatel. Světová banka zveřejnila předpokládaný růst HDP ve Vietnamu v letech 2014 i 2015 ve výši 5,4 %, což dokazuje stabilní ekonomiku této rozvijící se země, kde žije přes dvě stě tisíc česky, nebo slovensky mluvících lidí a ve které je o naše služby, výrobky a technologie zájem.
Loni 22. března vydala vláda VSR rozhodnutí o vybudování high-tech průmyslu ve Vietnamu, což je velmi důležité zejména pro naše strojaře. Ve Vietnamu se připravuje výstavba 13 atomových elektráren, ale také dálnice od hranic Číny až do Hočiminova Města ze dvou třetin s osmi jízdními pruhy a se 106 mosty. Již začaly přípravné práce stavby nadzemního přepravního kolejového systému se 17 terminály v Hanoji, metra v Hočiminově Městě i nového letiště v Hanoji, které má být největším letištěm v celé Asii. Vietnam patří mezi prioritní proexportní země ČR. Navíc Vietnam protestuje proti umístění čínské vrtné plošiny u jeho pobřeží a tak v této zemi mizí konkurence Číny, což je nutné rychle využít.
Vietnam však výrobky a technologie nepoptává, to dělají pouze x-tí zprostředkovatelé, do Vietnamu jezdí celý svět nabízet. A to je nutné si uvědomit. Je nutné také znát vietnamské obchodní zvyklosti. Ve Vietnamu je nejoblíbenějším nápojem pivo a žije tam 206 tisíc Vietnamců, kteří hovoří česky nebo slovensky.
Z Vietnamu lze také mnohé komodity levně dovážet. Vietnam je největším světovým vývozcem kávy Robusta (vhodné pro Nescafé), druhým největším vývozcem rýže na světě, čtvrtým světovým vývozcem krevet a třetím největším vývozcem ropy v Jihočínském moři. Vietnam má největší ložisko nejčistšího antracitu na světě - 1234 milionů tun, ložisko zemního plynu 5 bilionů m3, obrovské zásoby bauxitu a mědi, ale také drahé kovy včetně platiny.
Pro naše podnikatele je důležité, že jsou platné Smlouva mezi vládou ČR a vládou VSR o zabránění dvojího zdanění z roku 1997 a Dohoda mezi vládou ČR a vládou VSR o podpoře a vzájemné ochraně investic z roku 1998. Průměrná měsíční mzda kvalifikovaného dělníka je ve Vietnamu v přepočtu 2500,- Kč, středoškoláka 4500,- Kč a vysokoškoláka 8500,- Kč. Výhodné je, že Vietnam používá latinku a kontrakty se připravují v angličtině. V této "zemi úsměvů" je 31 milionů uživatelů internetu a velký zájem o hospodářskou spolupráci, což potvrdil místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí VSR Pham Binh Minh 24. července při návštěvě naší země.
Ze zkušeností z 19ti leté marketingové práce ve Vietnamu zájemcům doporučuji, aby nelétali zbytečně do Vietnamu, aby si vždy nejdříve provedli ve Vietnamu kvalitní teritoriální marketing a pak teprve uskutečnili akviziční návštěvu této překrásné a velmi se rozvíjející země. Za 47 návštěv Vietnamu i díky zkušenostem s vedením výstavby továrny na biohnojiva v Hai Duong ( místo plánovaných 3 let jsem ji v roce 2005 jako manažer realizace výstavby postavil za 353 dní a funguje bez jediné reklamace 9 let!) a také znalostem, které jsem získal při loňském 8 měsíčním bydlení v Hanoji, jsem poznal mnoho nových obchodních zákonitostí i postupů v tomto teritoriu i fakt, že velmi důležité jsou osobní konexe.
Marcel Winter
Předseda Česko-vietnamské společnosti