Podzim představuje ideální dobu pro zahájení projektové přípravy stavby. Nejen v tomto období, ale i meziročně podle odborníků vzrostl celkový počet projekčních zakázek o 20 %. Kromě toho se v Česku zvyšuje zájem lidí o úsporná řešení jednotlivých projektů a rentabilní stavební technologie. Češi již přemýšlejí z hlediska úspory komplexně, zaměřují se na šetrná opatření i v detailech domu.
Podle projektantů lze podzim považovat za vhodnou dobu pro zahájení přípravy projektu. Vzhledem k tomu, že standardní délka přípravy trvá zhruba půl roku, a nejvhodnější dobou pro započetí stavebních prací jsou jarní měsíce, odborníci doporučují začít s přípravou projektu v září nebo říjnu. „Lidé mají obvykle představy o zahájení stavby právě na jaře. U rodinného domu průměrné náročnosti lze tento časový postup bez problémů dodržet. Neplatí to ovšem univerzálně. U náročnějších klientů a složitějších staveb může příprava trvat mnohem déle,“ uvedl Petr Houdek z architektonické a projekční kanceláře H2 projekt. Podle něj se stále zvyšuje využití moderních technologií při stavbě domu, s čímž souvisí i do hloubky propracovaná projektová příprava konstrukcí a technologií.„V současné době registrujeme nárůst projekčních zakázek zhruba o 20 % oproti loňskému roku, což si vysvětlujeme mírným oživením stavebního trhu v tomto roce,“ potvrdil vzrůstající trend Pavel Kahoun z projekční kanceláře K4.
Kromě celkového nárůstu poptávky po stavebních projektech lze v poslední době rovněž registrovat zvýšený zájem lidí o úsporná řešení jednotlivých projektů. „Jedná se zejména o úspory, které jsou spojené s provozem staveb. Zvláště u administrativních budov jsou módním trendem různé zelené certifikace, ať už dle systému LEED nebo BREEAM,“ upřesnil Pavel Kahoun.Lidé navíc myslí na komplexní úsporu již v detailech domu. „Proto se stále častěji informují o způsobech, jak zabránit únikům tepla například z garáží nebo oken,“ sdělilLubomír Valenta z firmy Lomax, která jenejvětším výrobcem garážových vrat, předokenních rolet a žaluzií v České republice.
Za účelem snížení úniku tepla si tak Češi instalují nejen kvalitní garážová vrata, ale především předokenní rolety. „Od roku 2012 zaznamenáváme zvýšení poptávky po předokenních roletách téměř o čtvrtinu, což poukazuje na fakt, že si lidé začínají uvědomovat plnohodnotný význam rolet. Tedy to, že rolety nejsou pouze designovým doplňkem okna, ale díky svým výborným tepelně- izolačním vlastnostem výrazně eliminují tepelné ztráty,“ dodal Valenta. Stavební nároky a preference lidí na výstavbu se v posledních letech výrazně změnily. Místo ceny začíná být klíčovým aspektem úspora a také kvalita. „Přestože se aktuální trendy posunují směrem k energetickým úsporám a nízkým provozním nákladům, objevují se požadavky na kvalitní a trvanlivý design, s čímž souvisí příprava fotorealistických vizualizací pro dokonalou představu o skutečné budoucí podobě stavby,“ doplnil Petr Houdek.
(tz)