Podle průzkumů trhu se meziročně zvedá zájem o stavební úpravy a rekonstrukce. Češi považují bydlení za vhodnou investici do budoucna, která jim má zhodnotit peníze (nejvíce formou pronájmu bytu. I přesto bytový fond v ČR stárne (stáří poloviny bytů je více než 40 let). Z 1,8 mil. bytů v bytových domech je 1,4 mil. (77 %) postaveno či rekonstruováno před rokem 1991.
V ČR se postupně mění struktura bytového fondu– většina domácností žije ve vlastním domě nebo v bytě v osobním vlastnictví. Pouze 18 % bydlí v pronajatém bytu. Tím však aktivita v oblasti bydlení rozhodně nekončí.
Dle průzkumů, které má ČMSS k dispozici, plánuje přes 63 % obyvatel nějakou rekonstrukci bydlení, téměř 19 % v horizontu do 12 měsíců. Nejčastěji Češi chtějí rekonstruovat kuchyně a koupelny. Typickou rekonstrukci provádí lidé do 40 let (60 %) věku, v průběhu léta, průměrná částka 1,2 mil. Kč, nejčastěji ve Středočeském regionu.
V rámci energetických úsporlidé nejčastěji uvažují o zateplení fasády (28 %), výměně oken (24 %), výměna starého kotle (19 %), instalace solárních panelů (18 %). V roce 2014 navíc pokračuje program Zelená úsporám Státního fondu životního prostředí, na který je vyhrazeno 1,9 mld. Kč s dotací do max. 50 % nákladů.
I to je důležitý argument pro ty, kteří chtějí změnu. Zatepleno je pouze 200 tis. rodinných domů (11 %), až polovina ale špatně kvůli šetření. Je proto nutné věnovat výběrů firmy dostatečnou pozornost.
Zdroj: Nezávislé agentury pro ČMSS
(tz)