Pro většinu z nás jsou Vánoce synonymem klidu a rodinné pohody, pro mnohé jsou ale běžným pracovním dnem. Štědrý den navíc tráví v práci stále více lidí. Které profese s sebou nesou povinnost pracovat i ve dnech, kdy si ostatní užívají volna, cukroví, rodiny a pohádek? Ve kterých oborech je ve službě nejvíce lidí?
1. Dodavatelé elektřiny, plynu, vody, komunikačních a dalších nezbytných služeb
Svítící stromeček, uvařená štědrovečerní večeře, teplo domova, telefonát rodině, třeba i škopík vody na pouštění vánočních světýlek – za tím vším si představme lidi, kteří bez ohledu na svátek pracují u výrobců a dodavatelů elektrické energie, plynu, vody, tepla, vodohospodářských a technických služeb, nebo také telekomunikačních operátorů.
2. Doprava
I v době svátků jezdí vlaky, autobusy, funguje městská doprava. I když na Štědrý večer dopravní ruch na chvíli utichá, o to více pak lidé cestují v dalších dnech – za širší rodinou, známými, na hory.
3. Záchranáři, zdravotníci
Bez ohledu na svátky musí fungovat zdravotnická zařízení, stacionáře, navíc záchranáři a pohotovostní služby mají v době vánočních svátků více práce než kdy jindy. A nejde jen o pověstné rybí kosti – opulentní vánoční tabule a zjitřená atmosféra, často i přemíra alkoholu způsobí mnoha lidem problémy, se kterými si poradí jen zdravotníci nebo lékaři.
4. Hasiči, policisté, bezpečnostní složky
Klasické svíčky už na stromečcích nezáří často, o to více si ale užíváme prskavek a zábavné pyrotechniky; prostě ani pro hasiče nejsou Vánoce svátky klidu. Do služby samozřejmě o svátcích nastupují také policisté, ale třeba i příslušníci vězeňské služby. Na svých misích zůstávají během svátků také příslušníci armády.
5. Obchody a restaurační služby
V obchodech se, zvlášť v posledních letech, prodává do poslední chvíle. Na svátky vánoční má ale kromě výjimek volno i většina prodavaček, pokladních a manipulačních pracovníků. Zato v restauracích, pohostinstvích a kavárnách ruch neutichá, spíše naopak.
Kromě těchto pěti oblastí, které na svátky zaměstnávají nejvíce lidí, jsou i další méně zřejmé obory, kde Vánoce neznamenají dny volna. V první řadě živočišná výroba, kde je třeba krmit a obstarávat zvířata bez ohledu na svátek; obdobná je i situace v zoologických zahradách, útulcích, apod. Existuje také řada oborů, kde je nutné udržet nepřetržitý provoz technologií – například sklárny, hutě, slévárenské provozy, nebo i velké pekárny. Napadlo vás ale někdy při pohledu na televizi nebo při poslechu svátečního programu v rozhlase, že zde je mnoho lidí, kteří se starají i v době svátků o vaši pohodu a zábavu? A v neposlední řadě profese, která je se Štědrým večerem neodmyslitelně spjatá – faráři a jiní duchovní, kteří slouží slavnostní odpolední a půlnoční mše.
„Pro většinu z nás není příjemná představa, že bychom měli Štědrý den a vánoční svátky trávit v práci, když už to ale profese vyžaduje, je třeba na situaci pohlížet pozitivně a uvědomit si, že má i výhody,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz (na snímku). „Práce o svátcích znamená možnost přivýdělku nebo čerpání náhradního volna za sváteční dny, mnoho firem nabízí zvýšenou mzdu i za práci mezi Vánocemi a koncem roku. Mnozí, zvláště muži, často ocení příležitost vyhnout se svátečním přípravám a přijít z práce rovnou ke svátečnímu stolu. V některých firmách může ochota pracovat o svátcích přinést i nezanedbatelné body za ochotu obětovat se pro kolektiv. Klidnější „mezisvátkové“ období pak mnozí využívají jako příležitost k vyřešení dlouhodobě odkládaných restů.“
(tz)