Českému stavebnictví vstup do letošního roku příliš nevyšel, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla stavební produkce v lednu meziročně reálně o 10,4 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních míst se snížila v porovnání s lednem 2015 o 7,9 procenta. Za celý loňský rok přitom české stavebnictví vzrostlo meziročně o 5,5 procenta.
„Potvrzují se mé obavy, že stavaři letos výrazně pocítí konec efektu Bruselských peněz, kdy stát loni ve snaze dočerpat co nejvíce peněz z evropských fondů masivně investoval hlavně do dopravní infrastruktury. Letos ale musí stavební firmy hledat práci jinde. Jedním z tradičních a spolehlivých zákazníků zůstávají developeři, kterým nahrává neutuchající růst poptávky po novém bydlení. Očekávám, že jen v Praze by roční prodeje mohly vzrůst až na 8000 nových bytů. To dá práci desítkám stavebních firem a tisícům zaměstnanců,“ tvrdí Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra bytové výstavby společnosti Ekospol.
Význam bytové výstavby pro stavaře dokládají i aktuální data ČSÚ, podle nichž bylo v lednu zahájeno meziročně o 35,9 procenta bytů více. Celkem začali stavaři v prvním měsíci letošního roku stavět 1881 bytů.
Velkou letošní hrozbou však pro celý sektor zůstávají podle Korce problémy s posuzováním vlivů staveb na životní prostředí, takzvaný proces EIA, který Evropská komise vyžaduje i u důležitých dopravních staveb plánovaných v minulosti. Pokud Česko nevyjedná s Bruselem co nejdříve výjimku, reálně hrozí, že stavba klíčových úseků dálnic, rychlostních silnic a obchvatů plánovaných na letošní rok do konce roku vůbec nezačne. Stavebnictví by tak letos přišlo o desítky miliard korun.
„Podobný problém však hrozí i u rezidenční výstavby, kterou stále brzdí neuvěřitelně složitý a zdlouhavý proces schvalování nových staveb. Rychleji se stavby povolují i v mnoha rozvojových zemích Afriky, které zrovna nejsou považovány za vzor fungujícího státního aparátu. Pokud se tento legislativní Kocourkov v Česku brzy nezmění, tak by se mohla bytová výstavba navzdory stále rostoucí poptávce také propadnout. Po dokončení projektů připravených v minulosti by totiž kvůli váznoucímu schvalování nových staveb nebylo prostě co stavět. Na to by doplatily hlavně stavební firmy a jejich zaměstnanci,“ varuje Korec.
(tz)