Index očekávání firem, který ČSOB čtvrtletně zjišťuje mezi malými a středními podnikateli, dosáhl ve druhém čtvrtletí letošního roku historicky nejvyšší hodnoty +31,4 bodu. V mezikvartálním srovnání stoupl o 17,2 bodu. Nárůst na rekordní úroveň podpořily všechny jeho dílčí části. Nejvýrazněji se na výsledku projevil očekávaný vývoj poptávky.
Rok 2015 se nesl ve znamení nejistoty, jak se bude vyvíjet poptávka po zboží a službách českých podnikatelů. Letos však dílčí index vývoje poptávky nabral optimističtější směr a vyšplhal se na rekordních 56 procentních bodů. Oproti loňskému roku stoupl o 11 %. Dnes už tedy podnikatelé vidí situaci daleko přívětivěji. Necelá polovina z nich (45 %) čeká v příštím kvartálu zvýšení poptávky, a to až o 20 %. Vycházejí patrně ze zkušenosti z minulého kvartálu, kdy se poptávka navzdory předpokladům podnikatelů zvýšila právě v rozmezí 0 až 20 %.
„Již delší dobu sledujeme přelévání negativních předpokladů podnikatelů nejdříve do kategorie „beze změny“ a posléze do předpokladů optimistických. Aktuální data navíc naznačují, že lehký příklon k pesimismu z posledního průzkumu byl zřejmě pouze přechodným výkyvem, způsobeným dočasným zvýšením nejistoty na konto poklesu HDP ve 4. čtvrtletí, tou dobou negativních informací z Číny či pomalejšího oživení v USA,“ vysvětluje mírnou odchylku v průzkumu Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB. Fakt, že jsou podniky ve svých vizích stabilní a nebojí se výkyvů trhu, potvrdil i doplňkový průzkum, který ČSOB provedla na začátku července s ohledem na události posledních několika týdnů a který mapoval dopad brexitu na české živnostníky a podnikatele. Hodnoty očekávání poptávky se od původního indexu nijak výrazně neliší.
Rekordy lámou i investice – podíl podnikatelů, kteří předpokládají, že objem investic bude v tomto roce větší než loni, vzrostl o 10 %. Je tak největší za celou dobu sledování Indexu. Dodatečné šetření v rámci Indexu očekávání firem, které proběhlo po referendu ve Velké Británii, ukázalo, že se lehce zchladil investiční apetit českých podnikatelů. Aktuální hodnota dílčího indexu objemu investic je ovšem s hodnotou 20,7 bodu historicky druhá nejvyšší. „Vzhledem k poklesu v předešlém kvartálu se zdá, že předpoklad nárůstu investic je pobídnutý momentálním ekonomicko-politickým děním. Tuto hypotézu podporuje urychlení mezikvartálního růstu HDP, k němuž dochází,“ komentuje očekávání podnikatelů Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.
Změny se udály i co se rozšiřování podnikání týče a k překonání dosavadní nejvyšší hodnoty chybí také jen krok. Podíl podnikatelů, kteří se chystají své podnikání rozšířit, s 24 procentními body těsně atakuje historické maximum dílčího indexu rozšíření podnikání z roku 2014. Oproti tomu omezit své podnikání hodlá 8 % dotázaných. Zachovat podnikání ve stávajícím rozsahu plánuje pro období příštích 12 měsíců naprostá většina firem (64 %). Ukončit podnikání, předat nebo prodat firmu či živnost se chystá pouze minimum podnikatelů (necelá 2 %). Zdá se, že podnikatelé mají ekonomickou situaci dobře zmapovanou a v otázce rozšiřování podnikání mají poměrně jasno, nerozhodný postoj vyjádřila jen 2 % z nich.
Index očekávání firem se také dívá na spokojenost podnikatelů a živnostníků s ekonomickou situací v České republice. Ta se podle nich oproti mírnému poklesu na začátku roku zlepšila a nyní se blíží k historickému maximu z konce předchozího roku. Z oslovených podnikatelů je s ekonomickou situací spokojeno 60 % zástupců firem. Brexit na spokojenosti českým podnikatelům nepřidal. Téměř polovina z nich si myslí, že odchod Británie z Evropské unie poškodí českou ekonomiku. Toho, že by ale negativně ovlivnil jejich vlastní podnikání, se obává pouze 10 % firem.
Průzkum Index očekávání firem probíhá mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání. Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může nabývat hodnot od -100 do +100 bodů. Celkový index je pak průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a plánované úrovně podnikání.
(tz)