INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

shutterstock 168173108Situace na globálním trhu fúzí a akvizic by se měla i v nejbližších měsících vyvíjet příznivě. Podle nejnovějšího EY Barometru investiční důvěry (EY Global Capital Confidence Barometer), kterého se ve 45 zemích světa zúčastnilo přes 1700 generálních ředitelů a dalších vrcholových manažerů, plánuje v letošním roce akvizici polovina oslovených společností.

Již sedmý ročník průzkumu opět potvrdil, že podniky mají o akvizice a nová spojenectví velký zájem. Na trhu fúzí a akvizic tak panuje ostrá konkurence. Téměř třetina (28 %) dotázaných manažerů očekává, že se během následujících 12 měsíců zvýší počet nevyžádaných nabídek. Na českém trhu budou dokonce nejčastější formou (45 %). Celosvětově se podniky výrazně zaměřují na neorganický růst, svědčí o tom i vysoký podíl společností hledajících partnera pro strategické spojenectví (40 %). V České republice je to zatím jen 15 %.

            „Na jedné straně dlouhodobě nízká míra organického růstu, na druhé straně převratné změny, které zásadním způsobem proměňují fungování a vzájemné obchodování podniků i chování spotřebitelů. To jsou faktory, které globálně výrazně posilují zájem o fúze a akvizice,“ řekl Vladislav Severa, vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY ve střední a jihovýchodní Evropě. „Firmy musí čelit mnoha výzvám týkajícím se digitalizace, kybernetické bezpečnosti, geopolitické nestability a dalších vlivů. Změny v ekonomice jsou tak rychlé a tlak na ceny tak velký, že organický růst sám o sobě často není schopen zajistit vyšší výnosy. Podniky proto stále častěji nakupují jiné firmy a jdou do nových spojenectví.“

Ve starých soupeřích nacházejí manažeři nové přátele

Podmínky pro transakce budou podle EY Barometru investiční důvěry v nadcházejících 12 měsících velice příznivé. Dotázaní manažeři se domnívají, že hodnota podniků je stabilní, kvalitních transakčních příležitostí je dostatek a pravděpodobnost úspěšného dokončení transakce je vysoká.

            Téměř 90 % českých firem, které v horizontu jednoho roku nějakou transakci plánují, dokonce uvažuje o více než jedné transakci. Více než třetina oslovených manažerů si pak myslí, že počet transakcí zvažovaných jejich společností se během následujících 12 měsíců zvedne.

            Zájem se navíc přesouvá k větším transakcím. Podíl společností, které plánují akvizici v hodnotě nad jednu miliardu amerických dolarů, vzrostl na globální úrovni oproti předchozímu průzkumu z podzimu 2015 pětinásobně.

            „EY Barometr investiční důvěry ukázal, že vedle fúzí a akvizic 40 % oslovených společností celosvětově uvažuje o strategickém spojenectví. Nové formy spolupráce jsou stále častěji vnímány jako efektivní nástroj k získání potřebných odborných kompetencí. Bez těch se dnes žádná společnost neobejde. Taková spolupráce je oproti změnám vlastnictví méně formální, a přitom méně riziková. Podnikům navíc umožňuje rychle reagovat na změny na trhu. Spojenectví lze uzavírat a rušit snadněji než fúze či akvizice,“ uvedl Vladislav Severa. „Na českém trhu fúzí a akvizic o strategickém spojenectví zatím uvažuje jen 15 % firem. Očekává se spíše vyšší podíl nevyžádaných nebo nepřátelských nabídek.“

Sbližování odvětví je cestou

V souvislosti s technologickým vývojem a měnícími se preferencemi spotřebitelů dochází ke sbližování mnohých ekonomických odvětví a rychlému nástupu nových konkurentů. I to je jeden z faktorů zvyšující počty fúzí, akvizic a spojenectví. Více než třetina oslovených vedoucích pracovníků (37 %) očekává, že v nadcházejících

12 měsících přibude prodejů realizovaných v tísni. Čeští manažeři pak předpokládají nejvyšší podíl nevyžádaných a nepřátelských nabídek (45 %). Řada odvětví mění své hlavní zaměření a provádí strategické prověrky, aby mohla následně prodat aktiva, která nejsou dostatečně výkonná. Největší zájem o akvizice na globální úrovni je podle průzkumu v sektorech těžařství a spotřebitelském zboží, včetně maloobchodu, kde transakci v příštím roce plánuje 59 % dotázaných společností. Následují sektory energetika (58 %) a průmyslová výroba (55 %). Českým fúzím a akvizicím dominuje průmyslová výroba (40 %).

Domácí ekonomiky nerostou, firmy investují v zámoří

Řada ekonomik světa se již léta potýká se slabým růstem, a proto se společnosti snaží posílit své hospodářské vyhlídky zahraničními investicemi. Fúzi nebo akvizici v jiném státě zvažuje 74 % oslovených společností, v Česku dokonce 81 %. „Řada společností v současnosti prověřuje svá portfolia a zamýšlí se nad tím, ve kterých zemích působí. Manažeři se rádi při plánování investiční strategie poohlédnou v zahraničí a hledají lokality s potenciálem k růstu,“ sdělil Jaroslav Zelenka, senior konzultant oddělení transakčního poradenství společnosti EY v České republice.

Top destinace pro světové i české investory

K nejatraktivnějším destinacím v celosvětovém měřítku patří Spojené státy, Velká Británie, Indie, Čína a Německo. V západní Evropě se investoři snaží využít současné relativně nižší ocenění podniků v kombinaci s levnými zdroji financování. Nejatraktivnějšími evropskými investičními destinacemi jsou Velká Británie a Německo, investoři ale vidí investiční příležitosti i v Řecku a Turecku. Investoři ze střední a jihovýchodní Evropy vnímají jako nejatraktivnější zemi regionu střední Evropy Českou republiku.

            Čeští investoři kromě tuzemského trhu nejčastěji plánují akvizice ve Velké Británii, sousedním Německu, Nizozemí, ale také v Indii. Poroste zároveň objem čínských investic směřujících do zahraničí. Tamní společnosti mají velký zájem o aktiva spojená s právy duševního vlastnictví. Jen od února do dubna letošního roku investovaly čínské společnosti v zahraničí rekordních více než 100 miliard amerických dolarů.

Důvěra a slibný ekonomický výhled

Na akviziční plány podniků má příznivý vliv slibný výhled globální ekonomiky. Výkyvy trhů v prvním čtvrtletí letošního roku dotázané manažery nijak neznepokojily.

            Některé obavy nicméně přetrvávají. Za největší riziko respondenti považují zvyšující se politickou nestabilitu některých regionů, především na Blízkém východě, na Korejském poloostrově a v Jihočínském moři. Čeští respondenti (45 %) jsou pak nejvíce znepokojeni ekonomickou a politickou nestabilitou Evropské unie.

            Za potenciální riziko pro budoucí „megatransakce“ s hodnotou přesahující deset miliard dolarů manažeři globálně považují regulaci a ochranu hospodářské soutěže. Ta se již v poslední době projevila citelnými zásahy regulačních orgánů do velkých odvětvových konsolidací. V budoucnosti bude nutné už při přípravě velkých transakcí zvážit, jak se s regulatorními nároky úspěšně vypořádat.

            Tyto dílčí problémy však nebrání vysoké důvěře na trhu fúzí a akvizic. Respondenti se systémových rizik na trhu neobávají. To dokazuje jejich pozitivní akviziční nálada a zvýšené počty plánovaných transakcí.

            „Manažeři dle našeho průzkumu globální ekonomiku považují za relativně stabilní. Pro firmy je nyní klíčové udržet na uzdě náklady a současně najít nové zdroje výnosů. Akvizice i nová spojenectví tak budou v dohledné budoucnosti důležitou součástí prorůstové korporátní strategie,“ dodal Jaroslav Zelenka.           

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3