V Česku se loni stalo lidem v zaměstnání celkem 44 772 úrazů, což je ve srovnání s rokem 2015 o 2821 případů více. Úrazy s hospitalizací delší než pět dnů se nejčastěji stávají v Jihomoravském kraji, v Moravskoslezském kraji, ve Středočeském kraji, v Praze a v Ústeckém kraji, nejméně v Karlovarském kraji. Vyplývá to z nejnovějších statistik Státního úřadu inspekce práce. Nejvíce úrazů v zaměstnání se přihodilo kvůli špatně odhadnuté míře rizika. Jde o 35 201 událostí, což je o 1598 více než v roce 2015.
„Máme dvě ohrožené skupiny zaměstnanců - nejvíce pracovních úrazů mají nováčci a zaměstnanci do dvou let zaměstnání. Druhá skupina jsou mazáci s vyvinutým pocitem neohroženosti a rutiny. To se se určitě nevyplácí třeba na stavbách nebo při práci ve výškách, kde máme druhou největší četnost smrtelných pracovních úrazů hned po dopravě,“ upozorňuje Petr Kaňka z poradenské společnosti Bureau Veritas, konzultant pro bezpečnost práce.
Nové studie navíc prokázaly, že velkým faktorem je i motivace a zapojení zaměstnanců. „Ti vědomě nezapojení, řekněme destruktoři, více nedodržují pracovní postupy, nemluvě o užívání drog - například pervitinu a pití alkoholu,“ dodává odborník na bezpečnost práce Petr Kaňka.
Nejčastější zdroje pracovních úrazů
Nejpočetnějším zdrojem vzniku pracovních úrazů (celkem 14 888 pracovních úrazů) jsou materiály, předměty, výrobky, součásti strojů a vozidel, úlomky, prach. Do této skupiny patří například břemena, stavební materiál, strojní součásti, spojovací části (šrouby, hřebíky, svorníky, nýty), zemědělské výrobky (včetně semen, slámy), skladované výrobky, zemina, kámen a jiné.
(tz)