Jak ukazují letošní statistiky českého zahraničního obchodu, konec umělého oslabování české měny, které skončilo 6. dubna, nemělo výraznější vliv na tuzemský export. Za prvních sedm měsíců letošního roku vzrostl vývoz z České republiky, podle údajů Českého statistického úřadu, v meziročním srovnání oproti roku 2016 o 5,8 procentních bodů.
Luděk Procházka
Potvrzují to i statistiky největšího neutrálního poskytovatele celních služeb v ČR, společnosti Gerlach. „V letošním roce roste jak počet zásilek, tak i celková fakturovaná cena odbaveného zboží. Naše společnost na vývozu odbavila zboží v celkové fakturované hodnotě již o více než jednu miliardu korun vyšší než za srovnatelné období loňského roku,“ uvádí Luděk Procházka, generální ředitel společnosti Gerlach.
Ukončení režimu devizových intervencí nebylo podle Luďka Procházky samo o sobě zásadním faktorem, který by zpomalil tempo českého vývozu. „Pokud by tento vývoj nastal, pravděpodobně by se projevil až s delším odstupem a při dlouhodobém posílení české měny až někam pod hranici 24 korun za euro,“ uvedl Luděk Procházka a doplnil: „Ani když v minulosti došlo k výraznějšímu posílení nebo oslabení koruny, export tento kurzový vývoj ve stejné míře nekopíroval.“
Téměř 84 procent českého exportu směřovalo během letošních prvních sedmi měsíců do zemí evropské osmadvacítky. Přesto vývoz do zemí mimo EU během první poloviny letošního roku rostl rychleji, téměř o 10 procent. Hlavním tahounem rostoucího českého exportu do zemí mimo EU je především Čína, když v meziročním srovnání rostl objem českého exportu do Říše středu o téměř 20 procent. Ovšem v celkovém finančním objemu jde stále jen o necelá dvě procenta celého českého vývozu.
(tz)