Týden 26. září – 30. září 2011 v ekonomice: Německý parlament schválil rozšíření pravomocí EFSF. Důvěra v českou ekonomiku nadále klesá. Americké HDP za 2. čtvrtletí revidováno směrem vzhůru na 1,3 %. Nejnižší nezaměstnanost v Německu od sjednocení země.
Konec září přinesl velké množství událostí, když prim hrála politická rozhodnutí na úkor makrodat. Začátek týdne se nesl v optimistickém duchu, který se v jeho průběhu postupně vytrácel. Několik dalších zemí eurozóny, např. Finsko a Německo, schválilo rozšíření pravomocí Evropského fondu finanční stability (EFSF). To, že v německé dolní komoře parlamentu projde prohloubení kompetencí EFSF, bylo zřejmé již před samotným hlasováním, a tak trhy reagovaly na tuto událost jen omezeně. Zveřejněná data z ekonomiky dopadla smíšeně. Pozitivně překvapily údaje o nezaměstnanosti z Německa i z USA. Negativně naopak skončily indikátory důvěry.
Na výsluní zájmu zůstává i nadále Řecko, nad kterým znovu visí Damoklův meč bankrotu. Do Athén se po vynucené pauze vrátili zástupci Troiky (Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky a Evropské komise), aby posoudili, zda Řecko plní podmínky pro přiznání další části finanční pomoci. S nadšením uvítali zástupce především státní zaměstnanci, kteří zablokovali vstup do budovy ministerstva financí a jednání mezi věřiteli a řeckým ministrem financí Venizelosem tak muselo proběhnout jinde. Hlavní požadavek představitelů Troiky lze vyjádřit slovy šetřit, propouštět a privatizovat. Nelze se tedy divit tomu, že je Troika v Řecku tak populární. Z makroekonomického pohledu je situace v zemi kritická. Míra nezaměstnanosti již přesahuje 16 %, růst HDP je záporný a oproti loňskému roku se očekává propad ekonomiky kolem 6 %. Německá kancléřka A. Merkelová dokonce poprvé veřejně připustila možnou insolventnost Řecka. Ta se zdá z dnešního pohledu nevyhnutelná. Otázka už tak nezní či k bankrotu dojde, ale kdy a hlavně jak.
Obchodování s korunou bylo částečně narušeno středečním státním svátkem, který rozdělil pracovní týden na dvě poloviny. V té první měla koruna vůči euru tendenci posilovat, když během úterý vytvořila týdenní maximum a testovala hranici 24,40 EUR/CZK. Ve středu se vrátila zpět nad hranici 24,50 EURCZK a tam se obchodovala po zbytek týdne. V pátek kolem 14:30 se na mezibankovním trhu jedno euro prodávalo kolem 24,75 koruny. Vůči dolaru bylo obchodování o poznání volatilnější. Česká měna si rychle připsala zisky kolem 50 haléřů na jednom dolaru a vrátila se k hranici 18 USD/CZK. Během čtvrtečního odpoledne a pátku však začala koruna opět oslabovat. Vůči polskému zlotému naše měna neúspěšně testovala rekordní úrovně z minulého týdne a krátkodobě se přiblížila k hranici 5,50 PLN/CZK.
Domácí ekonomický kalendář byl prázdný a zajímavějších dat se dočkáme teprve v příštím týdnu. Za pozornost stálo pondělní zveřejnění konjunkturálního průzkumu. Celková důvěra v domácí ekonomiku se v září meziměsíčně opět snížila, a to o 2,4 bodu. Meziročně, oproti září 2010, došlo k propadu indikátoru o 4,7 bodu. Výsledky průzkumu svědčí o prohlubujícím se pesimismu ohledně budoucího vývoje domácího hospodářství. Ten však nepanuje pouze mezi domácími spotřebiteli, ale je patrný v celé Evropě.
Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ