Zatímco polovina českých průmyslových podniků již do svých provozů zavádí prvky Průmyslu 4.0, čtvrtina firem to nemá vůbec v plánu. Vyplývá to z výsledků společného průzkumu inženýrské společnosti DEL a poradenské společnosti BDO, který provedla agentura Ipsos.
Za největší překážku zavádění inovací v rámci Průmyslu 4.0 považují manažeři a majitelé průmyslových společností vysokou finanční náročnost a nedostatečnou kvalifikaci svých zaměstnanců. Ve svých firmách se věnují hlavně informačním technologiím a digitalizaci.
Průmysl 4.0 považuje za důležitý 57 % oslovených manažerů a ředitelů českých průmyslových podniků. Polovina dotázaných společností již podniká v souladu s čtvrtou průmyslovou revolucí patřičné kroky a dalších 10 % se na to postupně připravuje. Naopak 23 % manažerů a majitelů v průzkumu uvedlo, že jejich organizace nemá v plánu prvky Průmyslu 4.0 vůbec zavádět. „Polovina českých průmyslových společností se novými přístupy zabývá. Ty, které se Průmyslem 4.0 nezabývají, jej dle svých slov nepotřebují, jsou pro ně komplikované nebo nemají potřebné zdroje,“ uvádí partner poradenské společnosti BDO Petr Kymlička.
Manažeři počítají s uvolněním pracovních sil
Nejen manažeři, ale také studenti průmyslových technických oborů, od zavedení Průmyslu 4.0 očekávají především vyšší produktivitu a efektivitu. Každý pátý manažer vidí přínosy také ve zvýšení kvality a uvolnění pracovních sil, s čímž se ztotožňuje pouze 5 % studentů. Uvolnění pracovních sil v podobě možného zániku pracovních míst 44 % studentů naopak považuje za jednu z největších bariér implementace Průmyslu 4.0. Jako brzdu rozvoje častěji zmiňují pouze nákladovou náročnost. Tento fakt potvrzují také majitelé a manažeři průmyslových firem. „Při zavádění inovací v rámci Průmyslu 4.0 se firmy často potýkají s vysokými počátečními náklady. Z výsledků našeho průzkumu vyplývá, že o něco více jim v implementaci těchto prvků brání málo dostatečně kvalifikovaných zaměstnanců,“ popisuje Jiří Kabelka, předseda představenstva společnosti DEL.
Prioritou je zlepšení IT infrastruktury
Přestože studenti v průzkumu vyjádřili obavy nad úbytkem pracovních míst, nejčastěji uváděli, že by z prvků čtvrté průmyslové revoluce ve svých firmách zavedli především robotizaci a automatizaci. České podniky se při změnách v rámci Průmyslu 4.0 zaměřují na zjednodušení IT infrastruktury. „Manažeři za zásadní změny považují vzdálenou správu dat přes cloudová úložiště a digitalizaci vztahů se zaměstnanci ve smyslu zavádění elektronických neschopenek, sdílení dat či dokumentů. Neméně důležitá je pro ně robotizace a automatizace, komunikace s partnery a zákazníky na bázi chytrých řešení, anebo digitalizace – ve výrobě i ve vztazích se státní správou,“ uzavírá Jiří Kabelka.
(tz)