Developeři očekávají růst cen bytů v Praze, a to o 4,7 % v centru Prahy a o 3,7 % mimo centrum. Na okrajích Prahy poté předpokládají růst cen o 2,7 %. V oblastech přilehlých Praze to bude o 3,2 %. Sami developeři plánují zvyšovat ceny svých nemovitostí o 2,4 % v roce 2020 a o dalších 1,9 % v roce 2021.
Vyplývá to ze Studie developerských společností zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s KPMG.
S trendem rostoucích cen počítá i Martin Svoboda, výkonný ředitel společnosti JRD, s.r.o.: „Už dva roky ekonomové mluví o bublině a zastavení růstu cen. Trh ale ukazuje, že se mýlí. A ceny dále porostou.“ V roce 2020 očekává růst svých marží necelá pětina dotázaných developerských společností (17 procent), s jejich poklesem počítá téměř desetina (9 procent). Tři čtvrtiny developerů se změnou marží nepočítají (74 procent). V roce 2021 se zvýší podíl developerů, kteří zaznamenají pokles svých marží (17 procent) a sníží se počet developerů, u kterých zůstanou marže beze změn (65 procent). V roce 2021 zvýší své marže téměř pětina dotázaných (17 procent). Jan Skříček, finanční ředitel společnosti Castle Rock Investments patří do skupiny developerů, kteří své marže měnit nebudou: „Snažíme se o udržení ziskovosti na současné úrovni. Případný růst cen je tak čistě ovlivňován změnami vstupních nákladů.“
Tři čtvrtiny developerů nabízí svým klientům zprostředkování výhodnějšího financování (72 procent). Nejčastěji se jedná o dojednání finančního poradenství (72 procent), poté o dojednání nižších úrokových sazeb u hypotečních úvěrů (39 procent) a v 10 % případů o krytí u hypotečních úvěrů (17 procent).
Ve svých projektech plánuje přestavbu nebo rekonstrukci starších objektů více jak polovina dotázaných (56 procent). Více jak dvě třetiny plánují také výstavbu bydlení sloužícího k pronájmu (68 procent). Nejvíce by podle developerů měly být podporovány projekty, které zlepší koncepční rozvoj města (81 procent), následně pak projekty zlepšující infrastrukturu v dané lokalitě (69 procent) a vizuálně zajímavé projekty (38 procent). Dále by měly být podporovány ekologické projekty (27 procent) a projekty s větší mírou zeleně (23 procent). Jednání se zástupci pražských městských částí, ve kterých mají developeři alokovány své projekty, se podle necelé pětiny dotázaných zlepšila (18 procent) a podle dvou třetin se nezměnila (64 procent). Za zhoršení situace v jednání je potom považuje necelá pětina dotázaných (18 procent). Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, a.s. ke komunikaci s veřejnou správou dodává: „V některých městských částech se spolupráce s lokálními politiky zlepšila, jinde ne. Nedá se proto obecně říct, že by v Praze došlo k nějakému pozorovatelnému trendu.“
Studie developerských společností H2/2019 bude zveřejněna na:
www.ceec.eu
(tz)