INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Vodafone1Řízení aut bez řidičů, U Smart Zone, je unikátním a prvním projektem v České republice, který zhmotňuje budoucí možnosti 5G v prostředí reálného města. Projekt vznikl v rámci iniciativy 5G pro 5 měst ve spolupráci Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva pro místní rozvoj a Vodafonu, na jehož síti 5G staví. K představení testovacího provozu autonomního řízení vozidel došlo při příležitosti slavnostního otevření nového sídla Inovačního centra Ústeckého kraje. Auta bez řidiče by v budoucnu například mohla vyzvednout doma seniory a odvézt je k lékaři. Podobně by mohla umožnit cestování třeba i lidem s postižením, kteří dosud řídit nemohli.

Poté, co Vodafone v Karlových Varech představil možnosti 5G sítě pro potřeby Záchranky a na simulované autonehodě demonstroval přenos velkého množství paralelních videostreamů ve velmi vysokém rozlišení, startuje společně s partnery novou éru 5G služeb v Ústí nad Labem. Na jeho 5G síti bude probíhat testovací provoz řízení vozidel bez řidiče a společně s partnery se pustí do prvních pilotních projektů, které úzce souvisejí s novým konceptem U SMART ZONE #Living Lab. Ústí nad Labem se tak stane tzv. živou laboratoří, prostorem pro zkoumání a hodnocení inovativních nápadů a konceptů pro zlepšení kvality života v reálném městském prostředí. A to vše se zapojením výzkumných pracovišť, firem, veřejných subjektů a obyvatel města v oblastech mobility, zdravotnictví, životního prostředí a energetiky.

„Dnes vrcholí naše téměř roční spolupráce na přípravě projektu 5G pro město Ústí nad Labem, kde jsme klíčovým telekomunikačním partnerem. Ústí nad Labem je jedním z pěti měst v České republice, kde rozbíháme síť páté generace a zároveň prvním městem, které otestuje vzdáleně řízená vozidla v reálném prostředí. Je to jeden z prvních kroků k dopravě budoucnosti, kterou umožní sítě páté generace,“ řekl Petr Dvořák, generální ředitel Vodafonu.

Nová síť 5G je pro spuštění testování autonomních vozidel klíčová. Ta k bezproblémové jízdě vyžadují přenos velkého množství dat z různých senzorů a kamer, a zároveň velmi rychlou odezvu pro komunikaci s okolním prostředím a operátorem. 5G poslouží autonomním vozidlům zásadním způsobem k jejich rozvoji a bez sítě páté generace by nebylo možné taková vozidla v budoucnu provozovat.

Předpokládá se, že autonomní vozidla povedou k bezpečnějšímu a plynulejšímu provozu. Sníží se počet nehod způsobených lidskou nepozorností. Autonomní vozidlo nebude nikdy unaveno, nebude porušovat dopravní předpisy. Videokamery, radary, lidary a další instalované technologie umožní vozidlu získat přehled o situaci kolem vozidla v plném rozsahu 360°. Tato doprava budoucnosti zlepší život i ve městech, protože přinese úsporu pohonných hmot i menší produkci emisí. Auta budou mít schopnost samočinného zaparkování mimo centra měst, čímž uvolní tento prostor pro smysluplnější účely. Zároveň umožní jízdu i lidem, kteří doposud řídit nemohli. Autem by pak mohli bez problému jezdit i lidé se zdravotním postižením. Vozidlo například může vyzvednout doma seniora a dovézt ho k lékaři nebo na nákup.

Sběr dat potřebných pro provoz autonomních vozidel bude zajišťovat regionální datová platforma Portabo, která sjednocuje data z dopravy, životního prostředí, energetiky, zdravotnictví a veřejné správy. Tato data mohou využívat obce, města i kraj ke své činnosti a jsou k dispozici i třetím stranám pro jejich další zhodnocení. Se sběrem dat pomůže síť internetu věcí (NB-IoT) od Vodafonu. IoT senzory dokážou například mapovat obsazenost parkovišť. Čidla hlídají ovzduší města nebo jsou součástí protipovodňových hlásičů.
Platforma Portabo vznikla v říjnu 2019 a podílí se na ní Ústecký kraj, Statutární město Ústí nad Labem, Statutární město Děčín, Město Litoměřice, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, České vysoké učení technické v Praze s pobočkou v Děčíně a Inovační centrum Ústeckého kraje, z.s. (ICUK).

ICUK se zároveň stalo iniciátorem, koordinátorem a propagátorem testování autonomních aut v Ústí nad Labem. Funguje také jako odborný konzultant a stejně jako Vodafone pomáhá při transformaci Ústeckého kraje. V nových prostorách Inovačního centra – ICUK Space Hradební, je k dispozici coworkingové centrum, kanceláře k pronájmu nebo eventový prostor pro regionální události. V centru města se tak podařilo vytvořit společné kontaktní místo pro podnikatele a výzkumníky s agenturou CzechInvest, TAČR a API.

„Na nové adrese najdou sídlo a pobočky také nové firmy, které směřují do Ústí nad Labem v souvislosti s pilotními projekty a novými příležitostmi právě například v oblasti chytré mobility,“ doplnil informaci ředitel ICUK Martin Mata.

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3