Společnost Continental, jeden z největších dodavatelů světových automobilek, pokračuje v přechodu na stoprocentní udržitelnost. Nejpozději do roku 2050 chce tohoto závazku dosáhnout ve čtyřech oblastech: uhlíková neutralita, bezemisní mobilita a průmysl, cirkulární ekonomika a zodpovědné nakupování.
K naplnění cíle slouží řada konkrétních kroků. V závodě Continentalu v Brandýse nad Labem, který se specializuje na výrobu elektroniky do aut, například od letošního července zavedli první elektromobily sloužící pro dopravu zaměstnanců. Od roku 2023 začne obměna stávající flotily služebních vozů na flotilu hybridů a elektromobilů.
Důležitým mezníkem v oblasti udržitelnosti byl pro Continental už rok 2020. Společnost poprvé získala zakoupenou elektřinu pro všechny své závody po světě z obnovitelných zdrojů, čímž výrazně snížila nepřímé emise z energie. V rámci svých vlastních emisí CO2 v tomto roce globálně snížila uhlíkovou stopu o 70 %.
„Usilujeme o transformaci směrem k udržitelné ekonomice – pro naši firmu, zaměstnance a společnost jako takovou. Jsme přesvědčeni, že podnikání budoucnosti je udržitelné podnikání. Klíčovou otázkou není jestli, ale jak proměníme změnu v příležitosti,“ řekla Ariane Reinhart, ředitelka pro udržitelnost a členka představenstva Continental AG.
Cíle leadera mezi výrobci komponentů do automobilů jsou ambiciózní: rozsah uhlíkové neutrality má zahrnovat všechny emise v celém dodavatelsko-odběratelském řetězci společnosti nejpozději do roku 2050. Dalším závazkem Continentalu je do roku 2050 dosáhnout 100% bezemisních vozidel, továren a průmyslových výrobků. V oblasti dopravy se má uhlíková neutralita týkat všech vozidel, včetně autobusů, vlaků a dalších. Společnost Continental vyrábí každý rok přibližně čtyři milióny tun produktů a nakupuje odpovídající množství materiálů a komponentů. Běžně používaný model recyklace je sice krokem správným směrem, ale stále není dostatečný. Do konce roku 2050 je ambicí zcela eliminovat plýtvání produkty na konci jejich životnosti.
Udržitelné a odpovědné jednání znamená i dodržovat právní předpisy a zákony a dostát své odpovědnosti vůči zaměstnancům a společnosti. Continental je signatářem dobrovolné iniciativy OSN Global Compact, s níž se zasazuje o dodržování lidských práv, pracovních norem, ochranu životního prostředí a boj proti korupci.
Výrobní závod Continental v Brandýse nad Labem se dlouhodobě zaměřuje na snižování produkce odpadů a emisí a minimalizaci spotřeby vody a energií. Například už v roce 2019 ukončil používání plastů v rámci závodního stravování. Nejnověji na poli udržitelnosti zavádí služební elektromobily. „Společně s dodavatelem firemní přepravy chceme tímto krokem snížit produkci emisí a lokální ekologickou zátěž. Jdeme tak ruku v ruce se současnými trendy a naším globálním závazkem docílit v budoucnu uhlíkové neutrality,“ sdělil ředitel brandýského závodu Tomáš Vondrák.
Již nyní disponuje areál Brandýs 2 jednou dobíjecí stanicí pro elektromobily. Od roku 2022 zde bude součástí nové multifunkční administrativní budovy další stanice a o rok později začne obměna služebního vozového parku hybridními a plně elektrickými automobily.
(tz)