České silnice čím dál častěji lemují pomníčky, květiny a svíčky. Těchto smutných míst bohužel rok od roku přibývá. V České republice totiž existují lokality, které mají oproti jiným velmi nepříznivou nehodovou bilanci a co je ještě závažnější, na jejichž smutném kontě končí lidské životy a zdraví. Allianz pojišťovna proto ve svém unikátním projektu „Allianz Automapa" doslova zmapovala pro motoristy nejkritičtější lokality na dálnicích, rychlostních silnicích a komunikacích.
I. třídy, při jejichž průjezdu by si měli řidiči dávat obzvlášť pozor. Na rozdíl od jiných projektů, které silnice známkují podle subjektivního hodnocení, však tento vychází ze statistických údajů databáze dopravních nehod s vážnými následky v podobě těžkých zranění, nebo úmrtí a jejich lokalizace. Jde o první počin právě vznikajícího Allianz Nadačního fondu, jehož hlavní náplní je podpora bezpečnosti silničního provozu.
Projekt sledoval zejména havárie, které se udály za poslední tři roky a kvůli eliminaci náhodných jevů vyhodnocoval existenci alespoň dvou na sobě navzájem zcela nezávislých dopravních nehod s těžkými následky. „Tato místa byla porovnána i s četností dalších, drobnějších dopravních nehod v dané lokalitě. Z celkového množství těchto nehodových míst byl sestaven žebříček 20 nejrizikovějších oblastí," představil projekt člen správní rady Allianz Nadačního fondu Tomáš Vysoudil. „Stejně budeme postupovat i v dalších letech, protože Allianz Automapa bude neustále aktualizována," dodal Vysoudil.
Podle jaké metodiky byla hodnocena riziková místa?
Pořadí závažnosti jednotlivých nehodových lokalit bylo stanoveno podle čtyř hlavních kritérií, mezi něž patří počet nehod, při kterých došlo k smrtelnému, nebo těžkému zranění, závažnost těchto zranění, počet osob, které úrazy utrpěly a počet ostatních nehod v dané lokalitě.
Černé prvenství mají střední Čechy
V 20 nejkritičtějších lokalitách se vyskytuje nejčastěji Středočeský kraj - 4x, Plzeňský a Olomoucký kraj 3x, dvakrát pak Zlínský, Královehradecký, Jihomoravský a Jihočeský kraj a po jedné lokalitě má Karlovarský a Ústecký kraj. Ostatní kraje se mezi nejkritičtějšími místy nevyskytují vůbec.
„Přestože jde povšechně o velmi rozdílné oblasti i nehody, z celkových čísel je možné identifikovat několik obecnějších závěrů i specifik pro jednotlivá místa. Většina nehod v kritických lokalitách se stala ve dne, na suché vozovce a karambol zavinil řidič motorového vozidla, který nebyl pod vlivem alkoholu," uvedl Tomáš Vysoudil.
Odhalena specifická místa alkoholových, nočních a „mokrých" nehod
Ale byly samozřejmě výjimky – alkohol se skutečně „podepsal" na 13 nehodách, ve dvou lokalitách hned dvakrát, a to v Plzeňském kraji na silnici I/22 ve Spáňově a v Královehradeckém kraji na silnici I/33 v Jaroměři. Většina nehod se stala ve dne, jedno území však bylo výjimečné a všechny nehody se tu staly v noci, a to na silnici I/26 v Babylonu v Plzeňském kraji. Jak již bylo uvedeno, většina nehod se stala na suché vozovce, ale i zde najdeme výjimky, kdy úplně všechny, případně dominantní část nehod, byla na mokré vozovce. Například ve středočeských Makotřasech, to bylo 6 nehod z 8, v Jaroměři 3 nehody ze 4.
Srážky s chodci a pevnými překážkami
Rizikové lokality se obvykle nacházely mimo zastavěné území a také u těch městských byl chodec jako účastník nehody spíš výjimečný. Ale existují místa, kde všechny vážné nehody byly pouze s chodcem – a to v Ústí nad Labem, ve Vizovicích, Valašských Kloboukách, Hlinsku a Chrudimi.
Jedním z významných faktorů, které zvyšují závažnost následků dopravních nehod, jsou nechráněné, nebo špatně chráněné pevné překážky. Přestože většinou se takové nehody vyskytovaly spíše výjimečně, existují lokality, které jsou z tohoto úhlu pohledu zvláště nebezpečné. Znovu se ve výčtu objevují Makotřasy, pevná překážka „překážela" v 5 nehodách z 8, v Jaroměři a v Bělé pod Pradědem ve 3 ze 4 bouraček.
20 nejrizikovějších lokalit ČR v letech 2008 - 2010
silnice počet nehod počet nehod SZ TZ LZ katastr
číslo Kraj celkem se SZ+TZ
1 7 Středočeský 20 8 2 6 8 MAKOTŘASY
2 27 Plzeňský 24 7 3 6 3 ŠVIHOV
3 50 Zlínský 35 6 3 4 1 STARÉ HUTĚ
4 47 Olomoucký 35 5 0 10 10 LIPNÍK NAD BEČVOU
5 47 Zlínský 26 5 0 8 10 BEZMĚROV
6 16 Středočeský 30 5 2 5 7 NOVÁ VES
7 11 Královehradecký 10 5 0 5 3 TŘEBECH. POD OREBEM
8 43 Jihomoravský 20 4 4 4 7 ČERNÁ HORA
9 7 Středočeský 10 4 2 5 3 SLANÝ
10 6 Karlovarský 7 4 3 2 1 BŘEZOVÁ
11 D1 Středočeský 13 4 1 4 4 SOUTICE
12 D1 Jihomoravský 18 4 1 3 1 ROUSÍNOV
13 33 Jihočeský 4 4 1 3 0 JAROMĚŘ
14 27 Plzeňský 17 4 0 4 3 PLASY
15 20 Jihočeský 21 4 0 4 1 ČESKÉ BUDĚJOVICE
16 30 Ústecký 40 4 1 3 1 ÚSTÍ NAD LABEM
17 44 Olomoucký 5 4 0 4 0 BĚLÁ POD PRADĚDEM
18 35 Olomoucký 20 3 1 7 12 OLOMOUC
19 27 Plzeňský 12 3 3 5 0 KLATOVY
20 11 Královehradecký 9 3 5 1 3 ROUDNICE
Vysvětlivky zkratek: SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění a LZ = lehká zranění
Příloha II
Pro všechny rizikové lokality – 5 z každého kraje - byl zpracován nehodový list, kde jsou uvedeny základní informace k rizikovým místům s počty obětí a zraněných a dalšími identifikačními znaky nehod, včetně mapek z databáze jednotné vektorové dopravní mapy (JVDM).
Informace o všech nehodových územích jsou rozděleny podle krajů a najdete je v sekci Allianz Automapa na této adrese www.allianzfoto.cz
Nejnebezpečnější lokalita České republiky je ve Středočeském kraji
Silnice I/7, Makotřasy
V tomto území se stalo osm, tedy nejvíce ze sledovaných závažných nehod, jejichž důsledkem byla celkem dvě smrtelná, 6 těžkých a 8 lehkých zranění. Všechny nehody se staly ve dne, pět jich skončilo srážkou s pevnou překážkou, 6 na mokré vozovce za deště nebo mrholení. Sedm z nich se odehrálo před křižovatkou s III/00715. O tom, že jde o velmi nebezpečnou lokalitu, svědčí i to, že je zde evidováno dalších 17 méně závažných nehod.
Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH
a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijního fondu, a. s., založeného v roce 1994. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.
(tz)