Tento projekt byl realizován za finanční podpory z prostředků ze státního rozpočtu prostřednictvím Technologické agentury České republiky.
Společnost GASCONTROL, společnost s. r. o. se sídlem v Havířově-Suché svůj výzkum a vývoj neustále zaměřuje do oblasti energií a plastů. V současné době řeší společně se svými spoluřešitelskými partnery SLD-REACONT, a. s. Ostrava a Technickou univerzitou Liberec velmi ojedinělý a zajímavý projekt v programu ALFA – „Výzkum a vývoj zařízení pro zvyšování energetické účinnosti a snižování emisí spalovacích motorů přidáním vodíku ve spalovacím procesu".V České republice se oficiálně touto problematikou nikdo nezabývá, ovšem společnost Gascontrol společně se svými výše uvedenými spoluřešitelskými partnery reagují na výzvu Evropské unie pod názvem „Energetická politika pro Evropu" a aktivně se zapojili do řešení této problematiky. Výzva Evropské unie obsahuje závazek docílit do roku 2020 snížení emisí skleníkových plynů alespoň o 20 % ve srovnání s rokem 1990, a dále byly touto výzvou navrženy závazné cíle dalšího zlepšování energetické účinnosti o 20 %, dosažení 20% podílu energie z obnovitelných zdrojů a 10% podílu energie z obnovitelných zdrojů v dopravě ve Společenství do roku 2020, mimo jiné za účelem zvýšení bezpečnosti dodávek energie prostřednictvím diverzifikace skladby pohonných hmot.
Hlavním cílem řešení projektu ALFA je:
„Výzkum a vývoj nového typu palubního vodíkového generátoru založeného na principu elektrolýzy vody jako doplňku k benzínu, motorové naftě a plynným palivům", jehož hlavním úkolem při aplikaci na spalovací motor je:
a) snížit emise z výfuku spalovacích motorů až o 35 %;
b) snížit spotřebu paliva až o 10 %, což bezprostředně naplňuje řešení některých nejzávažnějších problémů současného i budoucího období a dotýkají se všech občanů České republiky.
Projekt je řešen v tematickém podprogramu „Energetické zdroje a ochrana životního prostředí". Řešený problém v tomto tematickém okruhu ve svých výsledcích výraznou měrou snižuje dopady antropogenních vlivů na životní prostředí, resp. ovzduší a zvyšuje spolehlivost dodávek z obnovitelných zdrojů tím, že využívá vodu jako zdroje energie. Dále přispívá ke zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie v „energetickém mixu" České republiky a zvyšuje efektivitu využívání fosilních zdrojů energie.
Projekt přispívá k naplnění cílů Evropské unie ve snížení energetické náročnosti vozidel minimálně o 10 % dokonalejším spalováním paliv na bázi ropných produktů a splněním cíle projektu dojde rovněž ke snížení emisí skleníkových plynů až o 10 %, což odpovídá snížené spotřebě paliva. Řešení této problematiky je jasně prokazatelné minulými výkony řešitelů a jejich odborných pracovníků ve výzkumu a vývoji.
V uplynulých létech společnost GASCONTROL úspěšně realizovala již několik výzkumně-vývojových projektů v oblasti energií a plastů. Řešitelský tým společnosti GASCONTROL má v oblasti energetiky rozsáhlé zkušenosti, a to nejen s komercionalizací nových produktů, ale i v inovacích produktů a specializovaných technologických zařízení. Patří k nim hlavně výroba elektrické energie systémem spalovacích turbín, ORC zařízení a paroplynových soustrojí spalováním nízkokalorických plynů např. bioplyn, výstavbou bioplynových stanic, odorizačních stanic plynu a jsme specialisty ve výstavbě plnících stanic na CNG (využití zemního plynu jako pohonné hmoty v dopravě). Výsledky těchto projektů jsou využívány v praxi, a to jak v České republice, tak i významným podílem v zahraničí. K tomuto účelu využívá společnost vlastní odborný řešitelský tým a obchodní tým již několik let buduje zastoupení společnosti GASCONTROL i v zahraničí.
Spoluřešitelský tým společnosti SLD-REACONT
disponuje značnými zkušenostmi v oblasti řešení výzkumných a vývojových projektů ve sféře energetiky, zejména obnovitelných zdrojů energie, dále mechatroniky, robotiky a záchranářské techniky.
Spoluřešitelský tým Technické univerzity Liberec
je složen z profesně zkušených členů, kteří mají bohaté zkušenosti v oblasti vývoje spalovacích motorů a jejich příslušenství, dále mají rozsáhlé zkušenosti v oblasti měření a zkušení, ke kterým mají k dispozici špičkové laboratoře pro akreditované výkony, zapojují se běžně do projektů měření výkonových parametrů pístových spalovacích motorů nebo měření výfukových škodlivin pístových spalovacích motorů.
Všichni odborníci jednotlivých účastníků tvoří kompaktní tým, který se svými odbornostmi doplňuje a vytváří předpoklad úspěšného splnění cíle projektu.
Bc. Agnes Šmýrová, manažerka pilotních projektů
GASCONTROL, společnost s r. o.