„V roce 2007 bylo na světě kolem čtyř tisíc CNG plnicích stanic, dnes, o pět let později, je jich stejný počet jen v Evropě. Navíc i v zemích, kde je jich ještě stále menší počet, jako je i Česká republika, existují tzv. Modré koridory, kterými bezpečně projedete a natankujete," řekl k projektu Oldřich Petržilka.
Myšlenka „Blue Corridors" vznikla již v roce 2000 za podpory Nadace Vernadsky Ecological v Moskvě. Cílem bylo poukázat na to, že již dnes je cestování po Evropě na zemní plyn reálné, na rozdíl od ostatních alternativních paliv, které jsou stále ještě ve stádiu vývoje.
Jak zdůraznil Hugo Kysilka, ředitel marketingu společnosti VEMEX, s. r. o., lze pevně doufat, že projekt Modrý koridor, který významně propaguje a podporuje výstavbu CNG stanic v Rusku, Polsku, České republice, Německu i jinde přispěje k dalšímu rozšíření využití zemního plynu v Evropě.
Účastníky setkání u kulatého stolu, mezi nimiž nebudou chybět zástupci médií, státní správy a odborníci, přivítá náměstek ministra dopravy Ivo Toman. Kromě Oldřicha Petržilky, prezidenta České plynárenské unie, se setkání u kulatého stolu zúčastní také Jiří Šimek, místopředseda představenstva E. ON Energie, a. s. a Jan Žákovec, specialista CNG z Pražské plynárenské, a. s.
V letošním roce zavede „Blue Corridor Convoy 2012" 15 vozidel s pohonem na zemní plyn z Moskvy, přes Smolensk, Minsk, Brest, Varšavu, Ostravu, Prahu, Karlsruhe a Paříž až do Bruselu, kde se 17. září uskuteční významná společenská událost se zástupci Evropské unie, společností Gazprom, E.ON a GDF. Z Bruselu budou vozidla pokračovat dále přes Essen do Berlína, kde spolu s rallye proběhne také diskuze s německými politiky, ekonomy a zástupci sdružení na téma role zemního plynu jako pohonné hmoty.
V České republice jezdí v současnosti na stlačený zemní plyn přes čtyři tisícovky vozidel. V Evropě je to kolem 1,6 mil. CNG vozidel a na světě pak tento pohon využívá dokonce více než 14,5 mil. vozů.
(tz)