INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

g m wPoslední březnový týden se v České republice opět uskuteční Global Money Week, který si klade za cíl zvýšit finanční gramotnost napříč generacemi a posílit znalost hodnoty peněz, jejich získávání a efektivní hospodaření s nimi.

Hlavními organizátory Global Money Week 2020 budou stejně jako loni yourchance o.p.s. a EFPA ČR, národním koordinátorem je Ministerstvo financí. Po celém Česku budou probíhat akce zaměřené na podporu finančního vzdělávání dětí a mládeže. Zapojí se základní i střední školy, knihovny, dětské domovy, finanční instituce, firmy i široká veřejnost. Organizátoři očekávají zapojení až 20 tisíc účastníků. Světový týden vzdělávání vyvrcholí na počátku dubna odbornou konferencí v Praze, v prostorách ČNB.

Česká republika se letos již po čtvrté zařadí mezi 175 zemí světa, kde tato iniciativa probíhá. Posláním GMW je bojovat proti chudobě, podporovat finanční gramotnost a šířit osvětu v oblasti finanční prosperity napříč generacemi. Do loňského ročníku GMW se zapojilo na 120 základních i středních škol, 45 dětských domovů a více než 30 institucí a knihoven. V úhrnu se tak v roce 2019 podařilo oslovit celkem 17 215 lidí z České republiky. „Je velký úspěch, že se nám v loňském roce podařilo zapojit tolik hráčů. Počet institucí, a především účastníků z řad dětí a mládeže, které Global Money Week oslovuje, rok od roku roste. Je to pro nás důkaz toho, že jde o velmi aktuální problematiku a máme na co navázat,“ konstatuje spoluzakladatelka a prezidentka EFPA ČR Mgr. Marta Gellová.

Důkazem důležitosti tématu finanční gramotnosti je i dohoda s Českým rozhlasem o mediální spolupráci, kterou letos hlavní organizátoři uzavřeli. „Velmi mě potěšil zájem o podporu finanční gramotnosti tak důležitého a významného veřejnoprávního média, jako je Český rozhlas. Věřím, že se díky této spolupráci diskutovaná témata dostanou více mezi širokou veřejnost,“ dodává Mgr. Marta Gellová.

V zapojených institucích a školách v ČR budou letos v týdnu od 23. do 29. 3. probíhat akce zaměřené na podporu finančního vzdělávání dětí a mládeže zahrnující přednášky, workshopy, diskuze, interaktivní besedy s odborníky, herní odpoledne, kvízy, besedy v mediích, knihovnách apod. Cílovými skupinami GMW jsou vedle žáků, studentů, učitelů a odborné veřejnosti také široká veřejnost, skupiny ohrožené předlužením a sociálně vyloučení. Všichni zájemci se mohou do aktivit zapojit a registrovat se na webových stránkách hlavních organizátorů (yourchance a EFPA ČR).

V Praze v Centru Černý Most se 4. 4. uskuteční akce s populárními youtubery zaměřená na zdravé finanční návyky. V regionech se do programu zapojí školy, dětské domovy a knihovny. Akce v knihovnách se uskuteční například v Litoměřicích, Strakonicích, Třeboni, Ústí nad Labem, Plzni a Ostravě. Workshopy proběhnou ve více než 40 dětských domovech. Další akce a setkání se budou realizovat například ve Vimperku, Hořičkách, České Lípě, Olomouci, Liberci, Hradci Králové, Jihlavě nebo Vsetíně. Třídenní program v Kolowratském paláci bude ve dnech 23. – 25. 3. tematicky věnován každý den jinému auditoriu, první den bude pro malé základní školy, druhý den pro velké základní školy a třetí den pro školy střední.

Název závěrečné konference, která se uskuteční na začátku dubna v prostorách ČNB je Finanční gramotnost v praxi – Výzva pro další desetiletí! a zúčastní se jí experti, kteří se věnují rozvoji finanční gramotnosti v tuzemsku. „Vedle odborných diskuzí, budou součástí programu i prezentace žáků a studentů. Naším zájmem je ukázat, jak v praxi žáci s nabytými znalostmi z finanční gramotnosti pracují. Klíčové jsou pro nás také názory a postoje dětí na finanční vzdělávání,“ uvádí Jana Merunková, ředitelka yourchance o.p.s.

GMW bude současně jednou z prvních událostí realizujících nedávno schválenou Národní strategie finančního vzdělávání 2.0 připravenou Ministerstvem financí. Ministerstvo se, coby národní koordinátor, zapojí do GMW rovněž aktuálně probíhajícím měřením finanční gramotnosti dospělé populace České republiky. Výsledky tohoto měření budou součástí studie srovnávající úroveň finanční gramotnosti v členských státech OECD. Prvotní výsledky šetření

Ministerstvo financí zvěřejní u příležitosti konání Global Money Week 2020.
„Díky tomu, že se letos Česko opět připojí ke Global Money Week jsme jako země zase o krok blíž k tomu, aby každé dítě, žák a student u nás, měl lepší přístup k finančnímu vzdělávání a byl schopen si vytvořit zdravé finanční návyky. Je důležité, aby mladí lidé rozvíjeli své vědomosti a dovednosti v oblasti řízení peněz,“ dodala závěrem Jana Merunková.

O Global Money Week 

GMW probíhá ve 175 zemích světa v týdnu od 23. 3. do 29. 3. 2020. Národním koordinátorem je Ministerstvo financí České republiky, organizátory této prestižní iniciativy jsou pak yourchance o.p.s. a EFPA ČR. Mezinárodní iniciativu na podporu finanční gramotnosti pro děti a mládež podporuje více než 100 organizací z řad škol a finančních institucí. Cílem GMW je napříč generacemi kultivovat povědomí o penězích, jejich získávání a efektivním hospodaření s nimi. Organizátorem GMW je Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Hlavní myšlenkou je vychovat generaci, která bude schopná předcházet budoucím krizím díky rozvoji finančního vzdělání a přístupu k finančním službám.

O yourchance o.p.s.

yourchance o.p.s. prosazuje potřebné změny v oblasti výuky finanční gramotnosti, principech podnikání a rozvoji podnikavosti žáků základních a středních škol a v oblasti integrace mladých dospělých opouštějících instituce náhradní rodinné výchovy. Zaměřuje se především na rozvoj schopností učitelů vyučovat finanční gramotnost tak, aby ze škol odcházela mladá generace, která má pevně zakotvené principy zdravého finančního rozhodování a připravuje pro to i metodickou podporu. Důležitou oblastí, na kterou zaměřuje yourchance o.p.s. svou pozornost, je podpora mladých lidí odcházejících z dětských domovů a pěstounské péče. Realizuje projekty celorepublikové působnosti Finanční gramotnost do škol a Začni správně.
Přihlášení do GMW 2020: http://www.fgdoskol.cz/gmw-2020/

O EFPA Česká republika - sledujte EFPA ČR na sociálních sítích: Facebook, LinkedIN, Twitter

EFPA ČR je institucí akreditovanou ČNB pro pořádání zkoušek odborné způsobilosti v oblasti pojištění, investic, penzí a úvěrů. Sdružuje špičkové poradce na českém trhu, zajišťuje jejich další vzdělávání a rozvoj. Jako součást EFPA EUROPE, nejrespektovanější evropské organizace udělující certifikáty v oblasti finančního poradenství a plánování, podporuje a zavádí evropské kvalifikační a etické standardy do služeb finančního poradenství v ČR a na Slovensku. EFPA prosazuje etický kodex a jeho dodržování. EFPA ČR se aktivně účastní na tvorbě Národní strategie finančního vzdělávání včetně její probíhající revize. Více o aktivitách EFPA ČR na webu efpa.cz.


Přihlášení do GMW 2020: http://financnigramotnost.cz/team/gmw/

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3