Koronavirová pandemie, která již zasáhla desítky zemí po celém světě, může být paradoxně také unikátní investiční příležitostí. Krize postihla tisíce firem a jejich zaměstnanců zejména v průmyslu, obchodu, dopravě a službách. Současně však vytváří i atmosféru výhodnou pro investice do takzvaných problémových aktiv, zejména nesplácených pohledávek.
Společnost SNAPCORE, která je zřizovatelem fondu kvalifikovaných investorů r2p invest SICAV a.s. a specializuje se právě na odkupy nesplácených pohledávek, registruje v současné době enormní zájem ze strany věřitelů o jejich odprodej. A to především v teritoriu jihovýchodní Asie. Svá pohledávková portfolia již nabízejí k odkupu i velké finanční domy, a to za mimořádně výhodných podmínek. Výrazně klesla cena, za niž jsou věřitelé ochotni postoupit svá problémová aktiva inkasním společnostem. Zároveň se do nabízených portfolií dostávají i méně rizikové dluhy, které by v nich za normálních podmínek vůbec nefigurovaly.
„Vidíme rostoucí tlak velkých mezinárodních bank a finančních společností, které předpokládají pokles ekonomiky, na prodej dluhových aktiv nejen na asijském trhu. Proto se začínají s předstihem těchto aktiv zbavovat,“ uvedl předseda představenstva holdingu SNAPCORE Viktor Dokučajev.
Podle Dokučajeva se nyní podmínky při odkupech pohledávek zcela zásadně mění. Zatímco doposud musely inkasní společnosti pečlivě sledovat informace věřitelů a o jednotlivá pohledávková portfolia soutěžit ve výběrových řízeních, v současnosti již banky aktivně inkasní firmy oslovují a nabízejí jim přímo své pohledávky k odkupu. „Příkladem z poslední doby může být například banka Citibank Philipines, která nám formou přímého prodeje nabídla pohledávky v nominální hodnotě 100 milionů EUR za cenu o 30 % nižší, než byl dosavadní standard“, popisuje aktuální situaci na trhu Dokučajev.
Podle něj je jen otázkou, zda budou mít inkasní firmy dostatek prostředků, aby mohly všechny nabízené pohledávky nakupovat a vymáhat. Průměrně jde o finance s dobou splatnosti v rozmezí tří až pěti let, což přibližně odpovídá také době vymožení a inkasa pohledávky.
Holding SNAPCORE nakupuje vysoce likvidní portfolia a bankovní pohledávky na trzích východní Evropy a Asie. Ty pak spravuje a vymáhá ve spolupráci s partnerskou MBA Consulting. O zisky se pak dělí i s kvalifikovanými investory fondu r2p invest SICAV a.s.
Ing. Bc. Viktor Dokučajev
Rodák z Českých Budějovic. Vystudoval zároveň finanční matematiku na Jihočeské univerzitě a management podnikatelské sféry na VŠE v Jindřichově Hradci. Znalost ruského a anglického jazyka ho po škole zavedla na zkušenou do Kazachstánu. Po svém návratu vybudoval s Lubošem Žovincem globální společnost MBA Consult, která se zabývá správou a vymáháním rizikových aktiv s pobočkami v Česku, Slovensku, Rusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii a Filipínách a nově i v USA. Společně založili i společnost Vyruchai Dengi, která dnes patří do TOP 10 mikrofinančních společností v Rusku. Založil a následně prodal holdingu Profi Credit Davida Berana filipínskou společnost Flexi Finance. Je zakladatelem fondu kvalifikovaných investorů r2p invest SICAV a.s., který se specializuje na odkup dluhových aktiv. Založil Holding SNAPCORE a.s., který všechny tyto společnosti zastřešuje. Celá skupina zaměstnává více než 3 500 lidí po celém světě. Obrat skupiny přesáhl v roce 2019 částku 50 milionů euro.
(tz)