Epidemie koronaviru a opatření, která jsou v souvislosti s ní přijata, dopadají i na trh finančního poradenství. Potřeby klientů na zajištění budoucnosti se mění a mění se i jejich finanční situace. Společnost Fincentrum & Swiss Life Select identifikovala několik aktuálních trendů, na které musí finanční poradci reagovat.
V současné situaci, která je pro řadu z nás stresová a z pohledu financí i svízelná, potřebují konzultaci, radu a pomoc svého finančního poradce více než dříve. „Jsme přesvědčeni, že klienti potřebují nyní pomoc svého finančního poradce možná více než kdy dříve. Považujeme za důležité projít v nové situaci jejich investiční portfolio, pojistné produkty a rizika, na která jsou pojištěni a revidovat výši krytí. Podívat se, zda něco zásadního nechybí, co pro klienty v současné době může být důležitější, než v době sjednání pojištění – například nastavení pojištění dávek při hospitalizaci nebo pracovní neschopnosti. Proto doporučujeme poradcům určitě s klienty komunikovat – pokud možno telefonicky, přes video hovor atd.,“ řekl Filip Duchoň, generální ředitel, Fincentrum & Swiss Life Select.
Epidemie bude mít – stejně jako na celou ekonomiku – dopad i na trh finančního poradenství. Fincentrum & Swiss Life Select identifikovala několik trendů, na které musí trh finančního poradenství reagovat:
V oblasti životního pojištění, tedy v dnes téměř výhradně rizikového životního pojištění, může dojít k nárůstu poptávky klientů. „Ti si totiž nyní možná více než kdy jindy uvědomí, že zdraví - a samozřejmě i současné příjmy - jsou hodnotami, které stojí za to mít pojištěny,“ dodává řekl Filip Duchoň, generální ředitel, Fincentrum & Swiss Life Select.
U produktů na bydlení lze čekat spíše stagnaci či útlum. Podle Filipa Duchoně: „Banky budou opatrnější, rizikové přirážky k úvěrům budou spíše vyšší a klienti budou více přemýšlet nad dlouhodobým finančním závazkem, který na sebe s úvěrem na bydlení berou. Někteří zájemci o investiční nemovitosti budou také váhat, potom, co byli svědky přenášení dopadů nouzového stavu ze státu na majitele nemovitostí.“
V případě investic očekává Fincentrum & Swiss Life Select pozitivní trend, protože spousta klientů si uvědomuje staré dobré investiční pravidlo, že nakupovat se má v době, když jsou trhy dole. „Klientům, kteří se tím neřídí, váhají, mají obavy by to měl kvalitní finanční poradce vysvětlit – samozřejmě za předpokladu, že má klient dostatečně dlouhý investiční horizont a vhodný investiční profil,“ upřesňuje Filip Duchoň.
Změní se jistě i trh finančního poradenství jako takový. Protiepidemická opatření, která byla v posledních týdnech přijata, bezesporu tvrdě ekonomicky dopadnou na velkou část klientů i společností. „Očekáváme, že tlak na zavádění nových technologií bude pro mnohé menší hráče neúnosný a že řada z nich v našem oboru skončí. Poradci, kteří s nimi spolupracují, budou hledat nové místo. Jsem přesvědčen, že jim díky technologickým řešením, podpoře, finanční motivaci, kterou poskytujeme, či celkové kultuře máme co nabídnout,“. řekl Filip Duchoň, generální ředitel, Fincentrum & Swiss Life Select.
Dalším faktorem bude očekávaný výrazný nárůst nezaměstnanosti. Mnoho lidí vezme svůj života do vlastních rukou a najde svou budoucnost v práci finančního poradce.
(tz)