V úterý 15. října uspořádala Komora certifikovaných účetních setkání k příležitosti 25 let od svého založení. Součástí oslavy byla také panelová diskuse na téma „Nástupnictví a střídání generací ve firmách“.
Na ní hovořili Karel Smetana z firmy SM-DATA, a.s., Pavel Postl z PKF APOGEO Group, SE, Petr Šmíd z S.O.S. Difak, obchodní a týmová koučka Romana Tichá. Nechybělo ani předávání certifikátů úspěšným absolventům v Programu certifikace účetní profese. Akce proběhla v netradičním prostředí na lodi Rosmarina v Praze.
Setkání otevřel předseda Komory certifikovaných účetních, Jaromír Hrazdira, který k samotnému pětadvacetiletému výročí říká: „Tento rok slaví Komora certifikovaných účetních krásné výročí svého trvání. Nabízí se říct, že je tu již celé čtvrt století, tedy patří neodmyslitelně mezi etablované instituce jak profesního života, tak slouží i laické veřejnosti. Já však říkám, že je tu krásných 25 let, protože naši Komoru vnímám jako mladou, svěží, plnou elánu, otevřenou novým myšlenkám a sledující trendy. Vlastně je taková, jako její členové. A k tomu jí všichni srdečně gratulujeme.“
Po úvodním slovu za účasti desítek členů a partnerů Komory následovala panelová diskuse na téma „Nástupnictví a střídání generací ve firmách“. Postupnou změnu ve vedení rodinných firem, založených po roce 1989, aktuálně řeší čím dál víc nejen účetních společností. Karel Smetana doplňuje: “Generace, která na zelené louce, tj. po roce 1989 vybudovala své firmy, pomalu končí a stojí před rozhodnutím, buď vše předat svým potomkům, nebo firmu prodat. Je důležité tak všechno dopředu pořádně promyslet, zjistit zájem samotných dětí a brát ohled také na zaměstnance, kteří ve firmě většinou mnoho let pracují. Tyto věci, ať chceme nebo ne, se musí dělat rozumem a ne srdcem.“
Romana Tichá dodává: „Předání firmy bez jasného záměru vnímám jako stavbu mostu bez plánu – nejisté a plné rizik. Než se začnou plánovat konkrétní kroky a mechanismy, doporučuji každému majiteli si zformulovat, kam chce, aby firma směřovala, a kam má on sám namířeno. Nástupnictví totiž není jen o tom, co bude s firmou, ale i o tom, co bude s ním. Zůstane mu ve firmě nějaká role? A co s volným časem – čemu se bude věnovat? Na tyto otázky by si měl předem každý majitel sám odpovědět.“
Součástí slavnostního dne bylo také předávání certifikátů čerstvým absolventům Programu certifikace účetní profese, který zaštiťuje Institut certifikace Svazu Účetních ČR. Letošní rok vzdělávací program prvního stupně - „Certifikovaný účetní“ úspěšně ukončili dvě desítky účetních, kteří snad brzy rozšíří i řady Komory certifikovaných účetních. Aktuálně se nevyšší certifikací druhého stupně - „Účetní expert“ může pochlubit na 600 absolventů.
(tz)