Dosud nebylo na českém trhu mnoho variant, jak umožnit každodenní obchodní kontakt s čínskými partnery a vypořádat požadované transakce v čínské měně. Vedení běžného účtu v lokální měně snižuje kurzová rizika a minimalizuje náklady na měnovou konverzi s důrazem na efektivnější profilování dokumentárních obchodů. Úhrady do Číny mohou být v tuto chvíli prováděny pouze za účelem vypořádání dokumentovatelných obchodních případů ve prospěch čínských exportérů disponujících řádnou licencí. UniCredit Bank navíc zajistí také automaticky doručení veškerých dokumentů požadovaných People´s Bank of China nebo jinými oprávněnými úřady přímo do Číny.
„Čína se stává stále důležitějším a strategičtějším obchodním partnerem nejen pro české exportéry, ale pro celou EU. Naším cílem je podpořit obchodní zájmy evropských podniků na čínském trhu. Jako jedna ze zemí skupiny BRIC patří Čína mezi prioritní země exportní strategie Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Exponenciálním růstem HDP ve výši 8,7 % se nemůže v současnosti pochlubit žádná z vyspělých zemí. Musíme se naučit počítat s tím, že je jüan druhou nejdůležitější měnou po americkém dolaru, ve které bude zanedlouho probíhat třetina světového obchodu," uvedl Tomáš Hron, ředitel Global Transaction Banking UniCredit Bank.
Omezená směnitelnost čínské národní měny znemožňuje zatím uplatnění běžných tržních mechanismů obvyklých pro fixaci směnného kursu, jenž je pravidelně zveřejňován prostřednictvím People´s Bank of China. Podmínkou pro provedení úhrady v CNY je dostatečné množství finančních prostředků na CNY běžném účtě, které je možné získat na základě měnové konverze výlučně přes Treasury FX-Desk po předchozím odsouhlasení směnného kurzu. Po uplynutí 3 měsíců od provedení takové konverze a současně při nevyužití konvertovaných prostředků je nutné zůstatky účtů v CNY převést vždy zpět do jiné plně směnitelné měny (EUR, USD, CZK) za užití platného směnného kurzu. Veškerá dokumentace vztahující se k jednotlivým obchodním případům podléhá přísným kontrolám korektnosti a oprávněnosti transakcí čínskými státními úřady. Místní autority chtějí již od roku 2010 pozici čínské národní měny výrazně změnit, a proto přistoupili k dlouhodobému programu směřujícímu k plné směnitelnosti. Cílem je využití CNY nejen v příhraničním obchodě s vybranými státy Asie sdružených do ASEAN, ale také s ostatními státy. „Přední světoví analytici předpovídají, že do roku 2015 se CNY dostane ve frekvenci využití na jednu z prvních příček žebříčku světových měn. Do té doby Čína uvolní z velké míry současné restrikce, jež jsou na používání CNY uplatňovány. Tím bude směřovat k plné konvertibilitě měny a zároveň naprosté internacionalizaci svých obchodů," dodává Jaroslav Šálený, manažer oddělení Korespondenčního bankovnictví UniCredit Bank.
(tz)