Projekt finančního vzdělávání dětí Rozumíme penězům rozšiřuje výuku o novou lekci Pojištění. Téma bylo představeno na setkání škol zapojených do Klubu Rozumíme penězům. Celkem 50 pedagogů z 30 škol si na odborné konferenci konané ve dnech 1. a 2. listopadu v hotelu Albion na Praze 5 prohloubilo vědomosti z oblasti pojištění majetku i osob. Projekt Rozumíme penězům probíhá na 82 základních školách dosud v 7 krajích, od začátku příštího roku k nim přibydou také školy ze Zlínského kraje.
„Jen finančně gramotný učitel může efektivně a smysluplně vzdělávat v tomto tématu své žáky. Proto vznikl Klub Rozumíme penězům, který sdružuje školy, na nichž probíhá výuka dle našeho projektu. Pro pedagogy ze zapojených škol připravujeme vzdělávací akce s aktuálními tématy ze světa financí, poskytujeme jim supervize a nové či aktualizované materiály do výuky," řekla Stanislava Křížová, manažerka projektu Rozumíme penězům. „Na posledním setkání Klubu jsme se věnovali především tématu pojištění. To je zároveň novou lekcí projektu, kterou momentálně připravujeme ve spolupráci s odborníky z ING Pojišťovny," dodala.
Listopadová konference Klubu Rozumíme penězům se zaměřila na pojištění majetku a osob a další související témata. Program obohatila například přednáška Jiřího Rusnoka (na snímku) o důchodové reformě a horké novinky z oboru představili zástupci ministerstva financí i školství. Z dalších odborníků zaujal účastníky hlavně dětský psycholog Václav Mertin se svým pohledem na problematiku kapesného a jeho roli ve finančním vzdělávání dětí.
„Když chceme, aby se děti naučily hospodařit s penězi, musíme jim dávat kapesné a to nejlépe už od nejútlejšího věku. Kapesné je jako výuková pomůcka, aby se dítě naučilo s penězi manipulovat. Důležité je dávat dětem kapesné pravidelně, bez zásluhy a věkově přiměřené částky, u kterých nám nebude vadit, ani když je děti utratí i za něco, co mi dospělí považujeme za blbosti," doporučoval Václav Mertin.
Projekt Rozumíme penězům se rozšíří na Moravu
V současnosti probíhá výuka Rozumíme penězům v sedmi krajích: Středočeském, Plzeňském, Libereckém, Pardubickém, Královéhradeckém, v kraji Vysočina a v Praze. Celkem jde o 82 zapojených základních škol. Po Novém roce se k nim přidají další školy ze Zlínského kraje. Realizátorem projektu Rozumíme penězům je občanské sdružení AISIS, finančním expertem a jedním z tvůrců projektu je GE Money Bank. Cílovou skupinou jsou hlavně žáci ve věku 11 – 15 let a jejich učitelé. Záměrem projektu je zvýšení finanční gramotnosti školáků, snahou je naučit děti základům zodpovědného přístupu ke správě osobních financí. Dosud jím prošlo přes 11 000 žáků a finančními experty z banky bylo proškoleno téměř 2 000 učitelů.
Projekt Rozumíme penězům je podporován z fondů Evropské unie, státního rozpočtu ČR a ze zdrojů GE Money Bank – ta finančně podporuje například aktivity Klubu Rozumíme penězům. Více informací najdete na www.rozumimepenezum.cz.
GE Money Bank patří mezi největší české peněžní ústavy. Jsme univerzální bankou, která disponuje třetí největší sítí 260 poboček a 698 bankomatů. Své služby orientujeme jak na občany, tak na malé a střední podniky. Naše Internet Banka byla v roce 2012 už počtvrté v řadě vyhodnocena českou veřejností jako nejlepší finanční produkt na trhu. V soutěži Zlatá koruna odborná porota již po třetí za sebou zvolila naši Konsolidaci půjček za vítěze ve své kategorii. V roce 2012 jsme také obsadili první místo v hodnocení e-mailové komunikace s klienty. Vlastní kapitál GE Money Bank tvoří 32 miliard Kč, konsolidovaná kapitálová přiměřenost ve výši 19,8 % je i nadále jednou z nejvyšších na trhu.
AISIS vznikl v roce 1999. Za dobu své činnosti připravil a zorganizoval desítky projektů pro firmy, školy, volnočasové a neziskové organizace i státní instituce, prošly jimi desítky tisíc dětí, studentů i dospělých. Jeho posláním je tvorba a realizace obecně prospěšných programů, které umožňují lidem rozvíjet klíčové životní dovednosti, napomáhají k rovným příležitostem a podporují trvalý rozvoj organizací. Sídlo AISIS je v Kladně.
(tz)