„Současný vývoj ceny zlata nahrává negativním prognózám. Naši klienti se však neznepokojují, a pokud je to možné, zlato naopak dokupují,“ řekl Kamil Kresta, manažer ČM AURUM, investičního portálu České mincovny.
Dubnový pokles ceny zlata způsobil, že se tato komodita poprvé od roku 2011 podívala pod hranici 1 400 USD za trojskou unci. Důvodem byly spekulace o prodeji kyperského zlata. Ty následně rozhýbaly trh a vyvolaly výprodej „papírového zlata“, tzn. zlata drženého například v podobě ETF. Výprodeje využilo velké množství investorů k nákupům. Především intenzivní poptávka po fyzickém zlatě způsobila, že se cena brzy vyšplhala nad 1 450 USD za unci.
V posledním týdnu je zlato na burze opět pod tlakem. Ceně se nicméně daří držet nad dubnovým minimem 1322 dolarů za trojskou unci. Červnový kontrakt na zlato v pátek 17. května zavíral na 1 365 dolarech za unci, když za den ztratil 22 a za týden 72 USD. Investoři včera bedlivě sledovali projev šéfa Fedu, Bena Bernankeho. Ten připustil možnost zpomalení nákupů aktiv americkou centrální bankou, ovšem zároveň potvrdil, že na ukončení kvantitativního uvolňování banka zatím nepomýšlí. Zlato zareagovalo poklesem z 1 412 USD, kam se od minulého pátku vyšplhalo, na 1 375 USD za trojskou unci, avšak již během dnešního dne část této ztráty vymazalo. Podle 28 odborníků, oslovených serverem Kitco News Survey, očekává 17 z nich další pokles, 9 expertů růst ceny a poslední 2 zastávají neutrální názor. Predikce analytiků mohou být někdy zajímavé, vzhledem k současné komplikovanosti a nepřehlednosti trhu bychom je ovšem měli brát s rezervou.
Fyzické zlato patří mezi investice dlouhodobé. „Dubnový i květnový pokles ceny zlata jsou v horizontu pěti- až desetiletého horizontu zanedbatelné a pro prozíravého investora představují spíše než cokoliv jiného ideální příležitost k nákupu,“ říká Kresta. Vyprodané sklady investičních slitků a mincí napříč celou Evropou mu dávají za pravdu. „Tuto zkušenost máme i v České mincovně, kdy nám rafinerie poté, co zlato dosáhlo dubnového minima, prodloužily dodací lhůty s tím, že nestíhají dodávat. Při pohledu na desetileté grafy vývoje ceny zlata a kupní síly papírových peněz si uvědomíte, že zlato si hodnotu uchovává, zatímco měny ji často ztrácejí. Investoři, kteří mají stejný pohled na věc jako my a vnímají zlato jako dlouhodobé zabezpečení proti inflaci a poklesu kupní síly papírových peněz, mohou spát klidně,“ uzavírá Kresta.
Více informací naleznete na www.cm-aurum.cz.
Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. České mince vyrábí od roku 1993, od závěru roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou. Rozvíjí vlastní výrobu mincí a medailí, zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků. V říjnu 2012 zprovoznila svůj vlastní investiční portál ČM AURUM.
(tz)