Patrona českých zemí svatého Václava připomínají v předvečer výročí jeho mučednické smrti zcela nové ražby. Medailony ze zlata, stříbra i mědi začíná podle návrhu výtvarníka Jaroslava Bejvla razit Pražská mincovna. Kromě měděné varianty bude každý z nich opatřen unikátním pořadovým číslem.
Svatováclavské téma se v emisním plánu Pražské mincovny objevilo už několikrát. Před časem to byly například dukáty se svatým Václavem nebo medaile Svatý Václav na koni od akademického sochaře Vladimíra Oppla. Nový motiv je ale zcela nepřehlédnutelný: jeho lícní straně totiž dominuje lebka svatého Václava. Autor návrhu Jaroslav Bejvl vycházel ze skutečné předlohy, uložené ve svatováclavské kapli pražské katedrály svatého Víta. Pro ražbu vytvořil dva sádrové modely, které emisní radu Pražské mincovny zaujaly natolik, že nakonec rozhodla realizovat obě varianty. „Postava knížete Václava je fenoménem, který se našimi dějinami prolíná už více než tisíc let, jeho život a legendy s ním spojené jsou pro tvůrce numismatiky téměř nevyčerpatelnou inspirací. Tentokrát jsme ale chtěli téma zpracovat zcela novým neotřelým způsobem,“ vysvětlil obchodní náměstek Pražské mincovny Zdeněk Vojtěch.
Tituly nesou název Relikvie svatého Václava I. a II. a zájemci mohou vybírat ze tří různých kovů a několika provedení povrchového reliéfu. „Byl jsem velmi potěšen, když jsem se dozvěděl, že mincovna vybrala právě moje návrhy. Tím spíše, že vznikaly v rekordně krátkém čase,“ svěřil se umělec, který měl na přípravu pouhých deset dnů. „V případě lebky svatého Václava na stranách lícních jsem čerpal z dostupné dokumentace. Rubovou stranu prvního návrhu jsem vytvořil podle své fantazie, u druhého návrhu je na rubu zobrazena ostatková busta svatého Václava ze svatovítské katedrály,“ popsal Jaroslav Bejvl.
Stříbrné varianty razí mincovna ve dvou velikostech s provedením povrchů proof, standard a patina. Emisní limit na každou variantu činí 935 kusů. Číslovka přitom symbolizuje rok Václavova skonu.
Oba návrhy se objeví také v podobě medailonů z ryzího zlata. Ty ovšem vzniknou jen ve velmi malém počtu: větších o hmotnosti jedné troyské unce (31,1 g) bude pouze devět na každou verzi. Poloviční zlaté medailony jsou pak limitované počtem devatenácti kusů. Získat byť jediný exemplář bude tedy pro sběratele nebo milovníky uměleckých předmětů velmi obtížné. Naopak cenově dostupných medailonů měděných se stejnými motivy by měl být dostatek. Novinku je možné si prohlédnout v podnikových prodejnách Pražské mincovny v Praze a Bratislavě nebo na stránkách společnosti.
Ostatky světce a zemského patrona svatého Václava patří k nejvýznamnějším a nejslavnějším českým relikviím. Po většinu času jsou uloženy ve svatováclavské kapli pražské katedrály svatého Víta a veřejnosti jsou přístupné pouze výjimečně. Jejich hodnota je penězi nevyčíslitelná.
(miu)