Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup. Politiky, kteří se tak významně zapsali do českých a slovenských dějin a pro něž se ujalo označení Muži 28. října, připomínají nové pamětní medailony z drahých kovů. V předvečer státního svátku je podle návrhu výtvarnice Lenky Nebeské začala razit Pražská mincovna.
Ražbě nových medailonů připomínajících politiky, pro něž se později ujalo označení Muži 28. října, předcházel sádrový model. Pražská mincovna jeho vytvořením pověřila mladou českou umělkyni Lenku Nebeskou. Ta na sebe před časem upozornila vítězstvím v soutěži České národní banky o návrh pamětní mince upomínající na režiséra Karla Zemana. Inspiraci autorka tentokrát našla přímo na místě, odkud byla před pětadevadesáti lety vyhlášena první československá republika.
„Měla jsem to štěstí a možnost podívat se do bývalého Pánského klubu v Obecním domě. V této místnosti je umístěna pamětní deska, která připomíná celou událost vzniku Československa,“ prozradila Lenka Nebeská s odkazem na pamětihodnost, kterou v roce 1921 plaketami pěti politiků vyzdobil legendární český sochař a medailér Josef Šejnost.
„Právě tato vyobrazení se mi stala vzorem pro návrh. Chtěla jsem vystihnout atmosféru doby,“ doplnila výtvarnice.
Lide československý…
Lícní strana medaile v opisu připomíná VZNIK ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY 28. 10. 1918. Text se nachází na rozvinuté vlající stuze korouhve, kterou třímá v pravici svatý Václav jedoucí na koni. V levé části medaile je dále Střední znak nově vzniklé republiky, jenž má českého lva v srdečním štítu položeném na erbech Slovenska, Moravy, Slezska a Podkarpatské Rusi. Pod štítem je úvodní věta provolání Národního výboru z 28. října: „Lide československý, tvůj odvěký sen se stal skutkem“. Nápis je podtržen lipovým listem, který je společným prvkem obou stran medailonu.
Námětem rubové strany medaile jsou Muži 28. října, tedy pětice politiků, kteří stáli bezprostředně u vyhlášení samostatného státu. Pět medailonů zdobí lipové ratolesti.
Nové medaile razí mincovna ve zlatém, stříbrném i měděném provedení a to hned v několika kvalitách. Zlaté a stříbrné jsou označeny unikátním pořadovým číslem, vyraženým na hraně.
Pražská mincovna medailony razí ze zlata, stříbra i mědi. Ve všech případech se jedná o kovy ryzí. Zajímavostí je, že symboliku nesou i čísla limitující celou emisi. Například zlatých medailonů ve špičkovém provedení povrchu (proof) bude pouze 28 a těch v běžném provedení jen 10 kusů. Pětadevadesát let od vzniku Československa připomíná stejný počet medailonů stříbrných o velikosti jedné trojské unce, zatímco polovičních stříbrných bude 1918, což je zase odkaz na rok vyhlášení státu.
Stáli u zrodu Československa
Antonín Švehla - předseda agrární strany, se stal v první vládě ministrem vnitra a později byl předsedou tří vlád.
Alois Rašín - člen České státoprávní demokracie, získal důležitý post ministra financí a byl autorem prvního zákona, kterým Národní výbor vyhlásil Československou republiku. Jiří Stříbrný - člen Národních socialistů, zastával místo ministra pošt a telegrafů,
František Soukup - sociální demokrat a jednatel Národního výboru, byl ministrem spravedlnosti.
Vavro Šrobár - v první vládě zastával funkci ministra pro správu Slovenska, a také ministra zdravotnictví a tělovýchovy.