INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Víte, jaké finty používají indičtí obchodníci? Chystáte se na dovolenou do Thajska a vaše banka nenabízí thajskou měnu? Za co nejvíce utrácejí Češi v Turecku nebo Austrálii? Odpovědi, ale také rady a tipy týkající se odlišností při placení se dozvíte ve druhém díle seriálu S bankou na cestách. Opět ho pro vás připravili experti ČSOB ve spolupráci se známými cestovateli.

„Ve všech zmíněných zemích utráceli Češi nejvíce za ubytování, dopravu a nákupy, ale registrujeme určité odlišnosti nákupů v jednotlivých státech. Např. v Austrálii zaznamenáváme více útrat než jinde za pronájem automobilů, v Thajsku za krejčovské služby a v Turecku naši klienti více platí za šperky a dětské oblečení,“ říká Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB. „Bezhotovostní platby jsou užitečnou službou, ale při cestách do zahraničí bychom – zvlášť v méně rozvinutých zemích – neměli zapomínat ani na hotovost pro případ, že vám maloobchodníci či taxikáři použití karty neumožní,“ dodává Peter Demjanovič.

Mentalita obchodníků v exotických zemích, především v Asii, se od nákupních a prodejních zvyklostí, na něž jsme zvyklí z Evropy, výrazně liší. Týká se to nejen osobního kontaktu s prodejcem, ale také použití bankomatu nebo výměny peněz. Podle cestovatelů se situace za poslední roky sice výrazně zlepšila, ale i přesto je potřeba mít se při placení na pozoru. „Po každé hotovostní transakci nebo výměně peněz si nezapomeňte bankovky přepočítat. Při výběru z bankomatu zase zkontrolujte zařízení, a pokud se vám bude zdát podezřelé, raději zkuste najít jiný přístroj,“ radí Peter Demjanovič.

Při žádné cestě do zahraničí by se nemělo zapomínat na cestovní pojištění a na pojištění ztráty či krádeže platební karty, které obvykle bývá součástí karty, ale nemusí to být pravidlem. Pokud vyrážíte na dovolenou nejenom do exotických zemí, neměli byste zapomínat také na zdravotní pojištění. Léčebné výlohy nebo pojištění odpovědnosti za škody na zdraví a majetku jsou součástí některých platebních karet a mohou se vztahovat i na rodinné příslušníky majitele.

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3