Ke konci prvního kvartálu letošního roku vzrostl celkový objem bankovních úvěrů meziročně o 4,5 %. K této pozitivní dynamice přispívaly především úvěry domácnostem (+4,6 %) a finančním institucím (+4,9 %). Uvedla to Česká bankovní asociace.
V segmentu nefinančních podniků pokračuje spíše stagna- ce poptávky po úvěrech a jejich objem tak vzrostl pouze o nece- lých 0,6 % s tím, že meziměsíčně došlo k poklesu. Meziročně je objem úvěrů nižší např. do zpracovatelského průmyslu (-1,4 %), stavebnictví (-3,5 %) a do logistického sektoru (-6,6 %). Pozitivní dynamika byla naopak zaznamenána v sektoru„utilit“ (+10,1 %) a v sektoru velko- a maloobchodu (+3,4 %).
Úvěry obyvatelstvu (a širšímu segmentu„domácností“) dále rostly, především zásluhou úvěrů na bydlení (+5,3 %). Růstové hodnoty vykazují několik měsíců již také spotřebitelské úvěry (+2,5 %), což je znamením obnovování důvěry obyvatel v ekono- mické oživení.
Nízkou úroveň poptávky po úvěrech potvrzují i statistiky NOVĚ uzavřených úvěrových smluv v prvním kvartále letošního roku. V meziročním srovnání je objem„nových“ úvěrů (bez kontoko- rentních, revolvingových úvěrů a pohledávek z karet) nižší o 12,7 %. Poptávka je obzvláště slabá u větších úvěrů (nad 30 mil. Kč), kde je objem o 15,4 % nižší. Naopak u„nových“ úvěrů do 30 mil. Kč byl zaznamenán růst o 2,8 %.
Srovnání NOVÝCH úvěrů domácnostem za první kvartál ukazuje následující – objem„nových“ úvěrů na spotřebu byl v prvním kvartálu meziročně vyšší o 27,8 %, objem„nových“ úvěrů na nákup bytových nemovitostí dokonce o 29 %. Je však třeba vést v patrnosti, že„nové“ zahrnují dle metodiky i refinancované a konsolidované předchozí závazky.
Průměrné úrokové sazby z nových úvěrů podnikům se v březnu téměř nezměnily – u„kontokorentních, revolvin- gových úvěrů a pohledávek z karet“ se zvýšily o 1 bazický bod na 2,58 % a u úvěrů ostatních o 2 bazické body na 2,18 %.
Průměrné úrokové sazby z nových úvěrů domácnostem na spotřebu se nepatrně zvýšily na 14,26 % a u úvěrů na nákup bytových nemovitostí poklesly na 3,34 % – přiblížily se tak své- mu absolutnímu historickému minimu 3,3 % z června 2013.
Kvalita úvěrového portfolia bank v březnu na první pohled spíše klesla. Především objem a podíl úvěrů v selhání se výrazně zvýšil o 16,4 mld. Kč a na 6,5 %. Ke zhoršení však došlo prakticky hlavně v segmentu nerezidentů (nárůst úvěrů v selhání o 15,7 mld. Kč), pravděpodobně v důsledku mediali- zovaného přehodnocení klasifikace některých exportních projektů u jedné z bank. To by vysvětlovalo téměř ekvivalentní pokles v kategorii sledovaných úvěrů o 14,7 mld. Kč. Celkový objem a podíl všech klasifikovaných úvěrů v bankovním sektoru tak vzrostl pouze mírně.
„Zásluhu na růstu měly tradičně především úvěry na bydlení s růstem o 5,3 %. Růstové hodnoty ale už několik měsíců vykazují také spotřebitelské úvěry, což souvisí s obnovou důvěry obyvatel v ekonomický růst,“ komentuje aktuální data Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace. Objem poskytnutých úvěrů finančním institucím – bez bank a družstevních záložen – vzrostl ke konci března o 4,9 %, v případě nefinančních podniků docházelo ke stagnaci na hodnotě necelých 0,6 %. Meziročně klesl objem úvěrů například do zpracovatelského průmyslu, stavebnictví a logistiky, růst zaznamenaly naopak třeba velko- a maloobchod.
„Co se týče úrokových sazeb z nových úvěrů podnikům, tak jejich hodnoty se v březnu téměř neměnily. V případě domácností došlo k mírnému zvýšení průměrných sazeb spotřebitelských úvěrů, naopak průměrné sazby z nových úvěrů na nákup bytových nemovitostí se přiblížily absolutnímu historickému minimu z loňského června a dosáhly 3,34 %,“ doplňuje Jan Matoušek. Kvalita úvěrového portfolia bank se v březnu na první pohled spíše zhoršila. „Ke zhoršení však došlo především v segmentu nerezidentů,“ vysvětluje Jan Matoušek. Objem a podíl úvěrů v selhání se výrazně zvýšil celkově o 16,4 miliard korun na 6,5 %, z čehož 15,7 miliard korun tvořily právě úvěry nerezidentům. Podíl klasifikovaných úvěrů však víceméně stagnoval.
(tz)