Do zajištěných a strukturovaných fondů ČSOB již investoři vložili 100 miliard korun. Historického milníku dosáhla banka po 14 letech, kdy jsou zajištěné fondy na trhu.ČSOB vždy hrála v zajištěných fondech klíčovou roli a nabídla jich nejvíce na trhu. Čechy naučila touto cestou investovat – ochrana vložených peněz na zajištěných fondech pro ně byla lákavou vstupní branou do světa podílových fondů.
Průměrný výnos nesplaceného zajištěného/strukturovaného fondu od vzniku je 5,11 % ročně. Osm fondů má dokonce výnos přes 10 % ročně.
ČSOB byla první bankou, která zajištěné fondy svým klientům přinesla, a velmi rychle si získala jejich důvěru. Aktuálně je v nich podle statistik AKAT uloženo přes 35 miliard korun, ČSOB dlouhodobě drží klíčový 80% podíl. Od roku 2000 společnost svým klientů nabídla 430 fondů, 265 z nich již dosáhlo splatnosti.
„Obliba tohoto typu fondů stále roste. Přináší vyšší zisk než běžné bankovní produkty s garancí návratnosti vložených prostředků,“ říká Jan Barta, předseda představenstva společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost, a dodává: „Právě zajištěné fondy jsou ideální pro vstup do světa investování a jsou variantou pro ty, kteří chtějí svou budoucnost zabezpečit s dobrým výnosem za přijatelného rizika.“
Historicky nejvýkonnější fond tohoto druhu, Optimum Fund ČSOB Private Banking Buffer Jumper 1, svým klientům na konci upisovacího období vyplatil 100 % investované částky a roční zhodnocení 11,56 %. Dva fondy dosáhly ke dni splatnosti absolutního výnosu přes 50 % – ČSOB Private Banking Europe Declining Jumper 1 (55,3 % = 9,7 % ročně) a ČSOB Evropský lookback 1 (53,6 % = 7,99 % ročně). Co do objemu vložených prostředků pak v portfoliu ČSOB dominoval zajištěný fond Optimum fund ČSOB Duo bonus 1, který byl podkladovým fondem pro kapitálové životní pojištění Maximal Invest. Do něj investoři vložili 1,51 miliard korun.
V současnosti ČSOB nabízí zajištěné a strukturované fondy v českých korunách, eurech a amerických dolarech. Průměrný výnos dosud nesplaceného zajištěného/strukturovaného fondu od vzniku je 5,11 % ročně.
Nejvíce fondů (65) upsali klienti v roce 2007 v objemu téměř 16 miliard korun. „Zajištěné fondy splnily svou historickou úlohu. Na nich jsme naučili Čechy investovat a ukázali jim, že vedle tradičních možností, jako jsou spořící a termínované účty, existují i další varianty zajištění jejich budoucnosti. Nyní se u klientů začíná projevovat ochota jít do většího rizika, postupně objevují akcie a dluhopisy,“ říká Jaroslav Mužík, předseda dozorčí rady společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.
Jistota v době krize
Zajištěné fondy již prošly dvěma krizemi v letech 2000 až 2002 a 2007 až 2009. Přestože akciové trhy padaly v těchto dobách i o 50 %, klienti z fondů neutíkali – zafungovala zde ochrana investice. Krize výnosům ze zajištěných fondů totiž nahrávají.
Zajištěné fondy se také může vyplatit prodat před splatností. Reinvesticí fondu s nárůstem hodnoty před splatností si investor zajistí zajímavý, již dosažený výnos. Například fond Fund Partners CSOB World Growth 2 (ČSOB Světového růstu 2) bylo možné 2,5 roku po úpisu prodat s výnosem 60 % (přes 20 % ročně) od vzniku. Fond byl nakonec splatný na konci května 2010 a vyplatil výnos 19,39 % (2,94 % ročně).
(tz)