Ve firmách převládá optimismus a většina v lednu vyplatí svým zaměstnancům celoroční odměny. Pro ty, kteří přemýšlejí nad zajištěním své budoucnosti, vyvstává otázka, jak tyto peníze nejlépe zhodnotit. Letošní rok zřejmě naváže na ten předchozí – zatímco spořicí produkty budou díky nízkým sazbám přinášet jen malou přidanou hodnotu, dařit se bude cenným papírům a zejména akciovým titulům.
„Akcie jsou atraktivní investicí, moc lepších alternativ nenajdete. Situace na peněžním trhu zřejmě zůstane tristní. Dluhopisový trh bude balancovat na hraně a je takřka nemožné, aby dluhopisy dosáhly loňského výkonu. Komodity zase táhne dolů, s výjimkou například kávy či kakaa, zvýšená produkce bez odbytiště,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.
Akciová investice však nebude procházka růžovou zahradou. Zvýšená kolísavost z konce loňského roku se přelila i do toho letošního. Ropa se drží na pětiletých minimech a její ceny zřejmě ještě nedosáhly svého dna. Energetický sektor bude ronit krvavé slzy, pro akcie jako celek budou však nízké ceny energií ve střednědobém výhledu pozitivní. „Pokud ruská krize nezpůsobí nějakou geopolitickou katastrofu, můžeme na konci roku opět sčítat akciové zisky. Vidím je jako lehce nadprůměrné, tedy kolem 10 %,“ odhaduje vývoj Aleš Prandstetter.
Pro růst akciových trhů bude naprosto zásadní ziskovost firem. Důležitá bude i kvalita zisků, tedy aby jejich růst byl tažen většími tržbami, nikoliv úsporami. Také proto jsou americké akcie jednou z nejslibnějších investic. Americká ekonomika dosáhla fáze vrcholné konjunktury a tamější firmy generují solidní zisky. Silný dolar sice může vést k slabší poptávce po jejich zboží, to ale budou kompenzovat levné energie, hlavně ropa a plyn.
Starý kontinent tak ziskový není, což je jedním z důvodů, proč evropské akcie výrazně zaostávají za těmi americkými. Jsou také více rizikové. Evropská ekonomika stagnuje, nyní se navíc přidala hrozba v podobě odchodu Řecka z Eurozóny. Na druhé straně, slabší euro stimuluje vývoz, což vytváří pro evropské akcie slibný potenciál. Navíc to vypadá, že koncem ledna Evropská centrální banka ohlásí tolik očekávané kvantitativní uvolňování.
(tz)