Na finančním trhu se letos podstatně mění podmínky pro činnost spořitelních družstev. Nově zaváděná pravidla mají dále upevnit stabilitu podnikání, jistoty pro členskou základnu a zároveň umožňují dosahovat výhodného zhodnocení vkladů. Hovořili jsme o tom s Ing. Pavlem Rálišem, obchodním ředitelem spořitelního družstva Artesa.
Letošní rok má být pro spořitelní družstva přelomový. Na základě rozhodnutí zákonodárců se některá z nich budou muset změnit na banky...
Stručně bych nejprve vysvětlil hlavní změny, které spořitelní družstva čekají. Bilanční suma družstevních záložen, což je výše peněz, které spravují, nebude smět překročit pět miliard korun. Pokud se tak stane, musí se spořitelní družstvo transformovat na banku. Od roku 2015 musí záložny platit do Fondu pojištění vkladů ve srovnání s bankami dvojnásobné příspěvky. Cílem je ochránit klienty záložen, aby měli své prostředky lépe zajištěné, než tomu bylo v minulosti.
Od poloviny roku bude rovněž zavedeno pravidlo 1:10, které má zvýšit zájem členů záložny na jejím fungování. Každý klient záložny je totiž jejím členem. Toto pravidlo tak určuje výši členského vkladu.
Jak to bude vypadat v praxi?
Celkem jednoduše – kdo si bude chtít v záložně uložit 100 000 korun, bude muset složit vratný členský vklad 10 000 korun.
A tím jsou legislativní změny vyčerpány?
Ne, od 1. ledna roku 2018 dojde k omezení maximální výše úvěru pro členy družstva. Limit bude činit 30 milionů korun. A minimální hranice členského vkladu se stanoví na jeden tisíc korun.
V případě zájmu o vyšší úvěr bude nucen žadatel obrátit se na banku, případně na spořitelní družstvo transformované na banku.
Ovlivní tyto změny zásadně život spořitelních družstev?
Ačkoliv těchto pět zásadních změn budí dojem absolutního zásahu do fungování spořitelních družstev, na jejich stabilitě a zajímavých finančních produktech se toho příliš nezmění. Asi nejvíce klienti spořitelních družstev pocítí zavedení pravidla 1:10. Ale jen ti, kteří si do záložny uloží finanční prostředky po 30. červnu letošního roku.
Na stávající klienty a na ty, kteří si založí termínovaný vklad u spořitelního družstva do tohoto data, se pravidlo vztahovat nebude. Všechny vklady v záložnách budou i nadále ze zákona pojištěny.
Vyplatí se uložit si peníze ve spořitelním družstvu?
Nepochybně ano. Pro to, že se vyplatí této zákonem určené doby využít, hovoří výhodné finanční produkty, které mohou právě díky svému systému spořitelní družstva poskytnout. V případě našeho družstva je jedním z nejzajímavějších Termínovaný vklad Artesa BONUS, který ve srovnání s konkurenčními spořicími produkty nabízí nadstandardní úrokové sazby ve výši až 2,85 % p.a. a možnost předčasných výběrů každých 12 měsíců v průběhu vkladového období.
Existují i další výhody spořitelních produktů?
Pokud klient z vkladu nebude vybírat, získá každý rok navíc k základní úrokové sazbě i úrokový bonus. Termínovaný vklad Artesa BONUS je tak určen zejména pro klienty, kteří chtějí získat pro své úspory výhodný pevný úrok, ale mají obavu uložit své prostředky na delší dobu, aniž by je mohli v případě potřeby předčasně vybrat.
I v roce změn tak představují spořitelní družstva jistotu stabilního zázemí a zajímavého zhodnocení finančních prostředků.
(red)