Návštěvníci jídelen a restaurací stále častěji platí útratu pomocí platebních karet. Podle průzkumu provozovatelů bankovních kartových systémů pravidelně platí v restauracích téměř čtvrtina majitelů karet. Platební karty též s úspěchem nahrazují v Česku velmi populární stravenky. Bezhotovostně lze v restauraci snadno uhradit také spropitné.
Zatímco v maloobchodních prodejnách již lidé používají platební karty zcela běžně, v restauracích zatím převládají tradiční hotovostní platby. To by se ale mohlo v blízké budoucnosti změnit. Návštěvníci českých restaurací totiž stále častěji platí útratu kartou. Podle průzkumu společnosti Mastercard používá v restauracích pravidelně platební kartu 24 % majitelů, přičemž počet těchto plateb se meziročně mírně zvýšil.
„Podle výsledků našeho průzkumu MasterIndex platí v restauračních zařízeních pravidelně kartou čtvrtina dotázaných. To je nárůst oproti roku 2014, kdy to bylo 22 %. Restaurace, kavárny a kluby jsou rovněž na druhé pozici v žebříčku míst, kde by lidé možnost platit kartou uvítali,“ uvedl k výsledkům výzkumu Matouš Michněvič, ředitel pro produkty a Priceless Specials ve společnosti MasterCard. „Je zřejmé, že lidé mají zájem využívat svoji platební kartu i při stravování, ale zatím jim to není všude a vždy umožněno,“ doplnil Michněvič.
Nárůst bezhotovostních plateb v sektoru veřejného stravování by mohl urychlit také rozvoj stravenkových předplacených karet, které nahrazují tradiční papírové kupony. Ty umožňují snadné zaplacení například oběda bez nutnosti nosit papírové stravenky s sebou a řešit s obsluhou restaurace či jídelny případné vracení drobných. „Předplacená karta již s úspěchem nahrazuje papírové stravenky. Držitel takové předplacené stravenkové karty může v restauraci zaplatit přesnou částku, platba navíc proběhne rychle a bezkontaktně. Zaměstnavatelům samozřejmě zůstávají zachovány všechny daňové výhody jako u klasické stravenky,“ popisuje nový trend Pavel Kusý, marketingový ředitel společnosti Edenred, která provozuje systém předplacených platebních karet Ticket Restaurant Card. „Elektronická náhrada papírových stravenek je velmi úspěšná i v západní Evropě. V Česku jsme od zahájení projektu firmám poskytli již více než 1.000 předplacených karet a zájem dále roste,“ doplnil Pavel Kusý.
Platební kartové terminály většinou umožňují i zadání výše spropitného. Nelze přitom jednoznačně říci, že by platby kartou v restauracích oproti platbám v hotovosti měly na výši spropitného nějaký vliv. Podle odborníků se celkově výše těchto dobrovolných příspěvků v Česku mírně snižuje. „Myslím si, že spropitné obecně v restauracích spíš klesá. Část provozoven totiž motivuje své pracovníky procenty z tržby a hosté jsou si toho vědomi, nebo to alespoň předpokládají,“ uvedla k trendům v placení spropitného Blanka Musilová z Asociace číšníků. „Přesná výše spropitného je ale pečlivě střeženým tajemstvím každého číšníka a servírky, proto jsou jakékoli odhady v této oblasti velmi těžké,“ doplnila Musilová.
(tz)