Zajímavé trendy nabízí letos první Barometr obliby spořicích produktů. Pokud porovnáme oblibu možností spoření na začátku minulého roku a nyní, největšími skokany se staly investice do starožitností, drahých kovů a hned v závěsu za nimi vzrostla i obliba stavební spoření.
Naopak nejhůře v tomto porovnání dopadlo spořicí konto. Zatímco v roce 2016 si ho oblíbilo 49 % respondentů, nyní je to o pět procentních bodů méně. Podobně klesla i obliba životního pojištění. Nejnižší oblibu si stále drží termínovaný vklad, který za zajímavou formu ukládání peněz považuje 23 % respondentů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury IBRS provedeného na 1000 respondentů.
Na špici už pátý průzkum za sebou zůstává stavební spoření, které preferuje 59 % dotázaných. „Průzkum naznačuje, že stavební spoření překonalo dopad extrémně nízkých sazeb na trh – na rozdíl od spořicího konta. Samozřejmě roli hraje i možnost státní podpory, která zvyšuje zhodnocení úspor více než na 3,5 % ročně. Konzervativní lidé tak prakticky nemají lepší možnost, jak uložit své peníze, a postupně toho využívají,“ vysvětluje tajemník AČSS Jiří Šedivý.
Efekt nízkých sazeb samozřejmě pomáhá také variantě spoření doma. Lehce roste i obliba investic do cenných papírů napřímo či prostřednictvím podílových fondů.
www.acss.cz