Díky nasazení moderních svařovacích automatů zvládla skupina GASCONTROL stavbu plynovodu efektivněji a zároveň také s výrazně kvalitnějšími svarovými spoji.
Stavba tranzitního vysokotlakého plynovodu o průměru 100 cm (DN 1000) u města Opole v Polsku je letošním největším projektem skupiny. „Pro distributora plynu jsme tam od května stavěli celkem 33 kilometrů potrubí. Díky svařovacím automatům práce probíhaly velmi efektivně,“ uvedl Mieczyslaw Molenda, majitel GASCONTROL GROUP.
Svařovací automaty zvládnou během týdne úsek dlouhý až 1,5 kilometru. Přičemž na každé straně trasy pracovalo osm souprav. Nedávno se oba týmy setkaly a potrubí propojily. Všechny svařovací práce jsou už hotové, nyní probíhají tlakové zkoušky, propojovací a zemní práce. Svary splňují vysoké požadavky na kvalitu, která se ověřovala každý týden ultrazvukovou zkouškou. „Byl to náročný projekt s velkým důrazem na koordinaci prací a kvalitu provedení. Prokázali jsme, že umíme pracovat velmi efektivně. Příští rok se budeme ucházet o další úsek,“ zhodnotil Stanislav Przeczek, výrobně technický ředitel společnosti GASCONTROL.
Už dříve GASCONTROL prováděl například rekonstrukci páteřního plynovodu o průměru DN 500 Stonava – Žukov na Karvinsku pro skupinu innogy. Mezi nejnáročnější projekty patřila i výměna potrubí směsného plynu DN 2600 za potrubí DN 1000 pro Třinecké železárny. GASCONTROL měl na starosti demontáž obřího původního potrubí v 15metrové výšce i montáž nového potrubí.
GASCONTROL se také podílel na modernizaci kompresní stanice plynu v Kouřimi pro přepravce plynu NET4GAS. Především šlo o vybudování nových obtoků DN 300 pro stávající trasové uzávěry DN 900, které s sebou nesly vysoké nároky na svařování. Pro provoz kompresorů bylo vybudováno olejové hospodářství doplněné o prefabrikovanou podzemní havarijní jímku. Regulační stanice byla vybavena novými prvky a k projektu patřilo také vybudování nového systému vzduchotechniky.
Jana Dronská