Zadávání veřejných zakázek na e-tržištích nové generace je od 1. července letošního roku povinné pro ústřední orgány státní správy a jim podřízené organizace. Samosprávné celky mohou e-tržišť využívat prozatím dobrovolně. Povinně zde budou muset zakázky zadávat až v druhé vlně implementace e-tržišť. Využívání elektronických nástrojů se ale z nejrůznějších důvodů brání. Z dotazníkového šetření pořádaného Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) v prvním čtvrtletí letošního roku mezi samosprávnými celky a jim podřízenými organizacemi vyplynulo, že elektronickou podporu do té doby implementovala jen necelá třetina dotázaných subjektů.
E-tržiště slibují nižší cenu zakázek
E-tržiště umožňují dosáhnout zadavatelům veřejných zakázek výrazných úspor. Provoz nového systému hradí MMR a jeho užívání je proto pro zadavatele i dodavatele zdarma. Samosprávné celky, které si ještě nezřídily vlastní elektronické nástroje pro vypisování zakázek, tak mohou ušetřit náklady na jejich pořízení. Dodavatelé, kteří rovněž nemusí hradit provoz e-tržiště, pak mohou takto ušetřené náklady promítnout do snížení ceny své nabídky. Ze strany dodavatelů je o registraci na e-tržištích velký zájem. Vysoká konkurence tak při soutěži o zakázku často vede k dalšímu snížení konečné ceny zakázky.
Procesní chyby jsou na e-tržištích vyloučeny
Případy nesprávného postupování při vypisování a vyhodnocování veřejných zakázek se poslední dobou množí. Nový systém zadávání veřejných zakázek nabízí řešení, jak podobným problémům předejít. E-tržiště nové generace jsou zcela v souladu s platnou legislativou o veřejných zakázkách a celý systém je navíc vysoce transparentní. Případné chyby v zadávacím procesu jsou tak vyloučeny. Užíváním nových elektronických tržišť se územní samosprávné celky vyvarují případných nesrovnalostí v procesu zadávání zakázek, které mohou mnohdy nastat i z nepozornosti či neznalosti platné legislativy.
Neznalí mohou využít bezplatného zaškolení
Pro řadu samosprávných celků je hlavní překážkou v elektronizaci neznalost. Seznámit se s celým systémem a platnými zákonnými normami se přitom municipality mohou na školeních pravidelně pořádaných samotnými e-tržišti, která jsou navíc zcela zdarma. O specifických problémech spojených s užíváním systému se pak mohou poradit při individuálním školícím programu. A pro konzultaci technických otázek je jim k dispozici technická podpora na telefonu či e-mailu. O edukaci zadavatelů se stará rovněž zřizovatel e-tržišť MMR, které od ledna zahájilo projekt Vzdělávání uživatelů e-tržišť jako součást Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek (NIPEZ).
Autor komentáře: David Horký, ředitel prvního koncesovaného elektronického tržiště nové generace na českém trhu Gemin.cz.
O e-tržišti Gemin.cz
Gemin.cz je první fungující elektronické tržiště nové generace v České republice, které získalo koncesi od Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Tato webová aplikace je určená pro zadávání rychlých a operativních nákupů veřejných zadavatelů. Zakázky do e-tržiště zadávají veřejní i dotovaní zadavatelé, účastnit zakázek se může každý subjekt, který splní požadavky popsané v zakázce a v provozním řádu tržiště. Hlavním smyslem e-tržiště je zjednodušit, standardizovat a zprůhlednit zadávání veřejných zakázek, které se týkají běžně nakupovaných komodit.
(tz)