INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Lidé hledající práci na internetu by si měli dát pozor na podvodníky, kteří nabízejí zdánlivě legální zaměstnání a pod záminkou nabídky práce získávají osobní data. Nic netušící oběti tak poskytnou svůj bankovní účet k podvodným převodům peněz. Podle policie počet případů stále narůstá. Důležité je nesdělovat osobní údaje a komunikovat jen přes oficální kontakty.

„Občané, kteří přistoupí na tuto "pracovní smlouvu", se stávají tvz. "bílými koňmi". Stávají se tím součástí podvodných převodů. Díky jejich činnosti dochází následně k legalizaci výnosů z trestné činnosti a vystavují se tím nebezpeční trestního postihu. Podobným způsobem pachatelé zneužívají i samotné údaje od potencionálních zájemců o brigádu či práci, když se potom na jejich identitu snaží o vytvoření bankovních účtů, které mají rovněž sloužit k legalizaci výnosů z trestné činnosti,“ říká vedoucí odboru informační kriminality Policejního prezidia Karel Kuchařík. 

Po podvedených je požadovaná platba například za poštovné nebo za balík, přičemž dojde k ověření účtu pro zasílání výplaty. Oběti je nevědomky zakládán účet v bance pomocí online ověření. Podvodům se dá ale jednoduše ubránit. Ze strany zájemců o práci je důležitá hlavně obezřetnost.

„Klientům doporučujeme, aby nesdíleli osobní údaje s lidmi, které neznají, a aby si kontrolovali výpisy z účtu. Komunikovat by měli jen přes oficiální kontakty. Nikdy nesmí reagovat na nabídky, které neobsahují dostatečné informace a údaje o potenciálním zaměstnavateli,“ radí odborník na prevenci podvodů online banky Zuno Rudolf Zárybnický.

Jak vypadá obvyklý scénář těchto podvodů?

Člověk hledající práci na internetu zareaguje na nabídku falešného zaměstnavatele, který požaduje zaslání dokumentů a osobních údajů. Po jejich obdržení podvodník zažádá o založení účtu v bance. Banka pro potvrzení žádosti o otevření účtu požaduje zaslání drobné platby z účtu uchazeče vedeného v jiné bance.

Falešný zaměstnavatel vyzve uchazeče, aby tuto drobnou platbu zaslal pod různými záminkami. Třeba pro potvrzení jeho skutečného zájmu o nabízenou pozici nebo jako úhradu administrativních nákladů. Následně se zájemce o práci stává klientem banky, aniž by o tom sám věděl.

K čemu takový podvodně založený účet slouží?

Účet v moci podvodníka je obvykle nástrojem pro další trestnou činnost. Nepředpokládá se, že by si podvodník chtěl na účet nechat zasílat výplatu, kterou pak bude utrácet v obchodech. Svou snahu se podvodník snaží zúročit, proto je po založení účtu třeba zažádá o úvěr.

Jak časté jsou tyto případy?

Jedná se o jednotky případů, ale bohužel jich přibývá. Lidé v dobré víře reagují na online nabídky práce nebo nabídky úvěrů od různých pochybných subjektů.

 Identifikujeme podvodné případy pokud možno hned, tím zamezíme zneužití identity a dalším potencionálním ztrátám. Novému klientovi vždy odešleme informaci o založení účtu v Zuno. Klient tak má možnost rychle reagovat, pokud se jedná o případ podvodu. Když je účet založen jinou osobou a dojde ke krádeži identifikačních údajů, spolupracujeme hlavně s Finančně analytickým útvarem ministerstva financí a Policíí ČR,“ říká Rudolf Zárybnický ze Zuno.

Základní informace je možné získat na webu orgánů státní správy, zejména policie nebo Finančního analytického útvaru MF. Podrobnější sdělení pak obvykle zveřejňují na svých webových stránkách jednotlivé banky.

Slovo ke dni

  • Záchrana řízkem Hudera a syn

    Znáte to. Jste soustředění na svoji práci, letíte za splněnými KPI. A pak zapomenete na to zásadní. Dotankovat energii. Ne autu, ale sobě. A vzpomenete si na to dávno po poledni. To je pak štěstí, když vyrážíte na vánoční setkání s výjimečným člověkem. Tomáš Hudera rozhodně nasytí vaši duši. A jak tak uklidňujete myšlenky, v té lahodné vůni vznášející se prodejnou a jídelnou se najednou rozpomenete, že jste od sedmé ráno nejedli, že vám žaludek dělá nespokojené kotrmelce a úpí hlady. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí. Nedalo mi to. Ptám se, jestli náhodou nezbyl nějaký řízeček. Tomáš se na mě podívá, zdvihne obočí a povídá: A to jsi mi to nemohla říct před půl hodinou, když jsme si volali, zrovna řízky většinou nezbývají. No, já si na ten hlad prostě nevzpomněla, krčím rameny. Pokývá Tomáš souhlasně hlavou a dodá, že se mu to občas...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3