Nejen vysokoškoláků, ale také lidé s maturitou každým rokem přibývá. O to těžší je pro čerstvé absolventy sehnat práci v oboru. Už při výběru střední školy by se tak náctiletí a jejich rodiče měli zamyslet nad možnostmi, které jim může škola dát nejen během studia, ale i po něm.
Zatímco před dvaceti lety neexistovalo, aby šel trojkař na gymnázium, dnes je to naprosto běžnou záležitostí. Jenže stále platí, že je gymnázium tou nejprestižnější volbou po základní škole? Studenti jsou totiž vázaní tím, že musejí pokračovat ve studiu na vysoké škole, protože umí od každého něco, ale ani jednu věc nezvládají pořádně.
Situace na trhu práce je ale taková, že maturanti se všeobecným zaměřením či vysokoškoláci z humanitních oborů nacházejí uplatnění jen těžko. Je jich totiž hodně a práce málo. Obor, o který je ale stále větší zájem, je IT. Kdo se kdysi rozhodl studovat informační technologie, ten si může nyní pískat.
Ajťáci mají dveře otevřené
Zatímco ještě před pár roky byl za takzvaného ajťáka považovaný každý, kdo uměl ovládat počítač, dnes jsou nároky mnohem větší. Už nestačí umět najít něco na internetu či vytvořit dokument nebo tabulku. V souvislosti s technickým vývojem potřebuje počítač téměř každá firma. A společně s ním odborníka, který umí udělat webové stránky či vytvořit potřebný program. Právě proto je studium IT v dnešní době opravdovou výhrou.
A potvrzují to také odborníci. „Kdo dnes volí IT obor, má dveře na trhu práce otevřené. Co se týče naší školy, nezaměstnanost našim studentům skutečně nehrozí. K tomuto dni nalezli práci prakticky všichni naši absolventi, aniž by byli evidování na úřadu práce," říká Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze (SSŠVT).
IT a kreativní činnost
Práce IT specialisty nemusí ale souviset pouze s programováním a tvorbou webovek. S tímto oborem je úzce spojena například grafika, architektura a design. I když si chcete objednat například novou kuchyň, je potřeba připravit nejdříve 3D vizualizaci, která vám předem ukáže výslednou práci.
Velkým lákadlem je také platové ohodnocení. To bývá u IT specialistů kolem 37 tisíc měsíčně, výjimkou ale nejsou ani platy několikanásobně vyšší. Uplatnění v tomto oboru najdou i ti, kteří mají problémy se stálou pracovní dobou. Programovat či vytvářet internetové stránky se dá totiž i z domova a firmy za to nabízejí nemalé částky.