CIA nedávno unikly informace o většině hackerského arzenálu, včetně malwarů, virů, trojských koňů, útočných zneužití zranitelností nultého dne, malwarů na vzdálené ovládání řídících systémů a dalších nástrojích.
První zveřejněné dokumenty s názvem "Rok nula" odhalují globální hackovací program CIA, včetně škodlivých kódů a zranitelností nultého dne použitých proti produktům amerických i evropských společností, včetně výrobků se systémy Apple iOS, Google Android a Microsoft Windows a dokonce možnosti proměnit televizory Samsung ve skryté mikrofony.
"Nejnovější informace zveřejněné WikiLeaks jen znovu dokazují, že sofistikované hackerské nástroje jsou dostupné snadněji, než si mnoho lidí myslí. Využít je může kdokoli, od jednotlivců a kyberzločineckých týmů až po vlády. Není problém tak proniknout do podnikových a vojenských sítí, chytrých telefonů, tabletů a dokonce i zařízení internetu věcí, jako jsou chytré televize. Důležitější než kdykoli dříve je tak prevence a ochrana proti neznámým hrozbám.
Check Point sleduje tyto slabiny od prvního zveřejnění. Co ještě nebylo zveřejněno, je detail kódu. Cílem útoků byly většinou zařízení se staršími verzemi operačních systémů Android (4.4) a iOS (9.2), ale hackeři dokázali využít i nejnovější systémy.
Tento incident je potřeba brát velmi vážně. Znovu se tak potvrzuje, jak důležitá je v dnešním světě kyberhrozeb prevence a ochrana i před pokročilými hackerskými nástroji. Check Point vždy poskytuje zákazníkům a uživatelům nejefektivnější ochranu, pokročilá řešení SandBlast a Mobile Threat Prevention jsou vytvořena i pro detekci neznámých hrozeb a zranitelností nultého dne. Poslední události nám znovu připomínají, že prevence je klíčem k bezpečnosti," říká Daniel Šafář, Country Manager pro Českou republiku a region CZR ve společnosti Check Point Software Technologies.
Znáte to. Jste soustředění na svoji práci, letíte za splněnými KPI. A pak zapomenete na to zásadní. Dotankovat energii. Ne autu, ale sobě. A vzpomenete si na to dávno po poledni. To je pak štěstí, když vyrážíte na vánoční setkání s výjimečným člověkem. Tomáš Hudera rozhodně nasytí vaši duši. A jak tak uklidňujete myšlenky, v té lahodné vůni vznášející se prodejnou a jídelnou se najednou rozpomenete, že jste od sedmé ráno nejedli, že vám žaludek dělá nespokojené kotrmelce a úpí hlady. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí. Nedalo mi to. Ptám se, jestli náhodou nezbyl nějaký řízeček. Tomáš se na mě podívá, zdvihne obočí a povídá: A to jsi mi to nemohla říct před půl hodinou, když jsme si volali, zrovna řízky většinou nezbývají. No, já si na ten hlad prostě nevzpomněla, krčím rameny. Pokývá Tomáš souhlasně hlavou a dodá, že se mu to občas...
Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.