U příležitosti 20. výročí svého založení pozvala Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu na diskusní fórum se zástupci česko-německých firem. Ministr zde představil konkrétní opatření, jejichž prostřednictvím chce vláda zvýšit atraktivitu České republiky pro investory. V otevřené atmosféře diskutoval Kuba s členy ČNOPK o rámcových podmínkách pro jejich podnikatelské aktivity v České republice.
Ke kvalitě českého investičního prostředí významně přispívá dostupnost kvalifikovaných pracovních sil. Z průzkumů ČNOPK však vyplývá, že v rámci technického vzdělávání je nezbytně nutné zvýšit podíl praxe. „Dlouhodobě se zajímáme o německý model duálního odborného vzdělávání, který staví na specifické roli profesních komor a svazů, která v českém prostředí není tak významná. Proto se z duálního systému snažíme převzít některé prvky, především vysokou míru praktického vyučování a úzkou spolupráci škol a firem. Mou prioritou je proto co nejvíce systémově podpořit technické obory, jejich absolventy české firmy už teď mnohdy postrádají,“ uvedl ministr Kuba. „Právě téma kooperativního vzdělávání hraje již řadu let pro zdejší investory významnou roli. Proto by ekonomická sféra měla být přímo zapojena do nové koncepce systému vzdělávání,“ zdůraznil Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK.
Ústředním tématem diskuze, kterou moderovala vedoucí pracovní skupiny Právo a daně ČNOPK a členka představenstva ČNOPK Lucie Vorlíčková, byly také právní podmínky pro investice a veřejná správa. „Obě tato témata mají zásadní význam nejen pro německé investory v České republice. To nedávno potvrdil také náš konjunkturální průzkum, podle nějž firmy požadují především větší právní jistotu a efektivnější státní správu,“ dodává Bauer. „Především v obdobích nízkého růstu nebo silně kolísavého množství zakázek si firmy dále přejí také flexibilnější pracovní právo, aby si mohly ve střednědobém horizontu udržet své zaměstnance.“
Odezva firem ukázala, že mnohým z nich vadí neefektivní boj proti korupci a netransparentní veřejné zakázky. Protože se Česká republika stále více stává místem high tech výroby a vývoje, přeje si mnoho podniků užší spolupráci mezi průmyslem, univerzitami a výzkumnými institucemi.
Všechna tato témata se promítají do práce ČNOPK, která je zástupkyní všech aktérů česko-německé hospodářské výměny. Komora v tomto ohledu úzce spolupracuje s česko-německými podniky, zástupci hospodářské politiky a širokou veřejností.
(tz)